Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vánoční koncert skupiny Čechomor: Radujme se, veselme se a hlavně pomáhejme

Redakce

Redakce

24. 12. 2010

FOTO: Skupina ČechomorPřed skupinou Čechomor by mohl smeknout samotný Ježíšek. Pánové letos nadělili  svým příznivcům dárek v podobě několika vánočně laděných koncertů. V předvečer poslední adventní neděle předali balíček také Praze. Pomyslnou sváteční hvězdu se jim podařilo rozsvítit nejen nad budovou Národního divadla, ale i v očích všech přihlížejících.

FOTO: Skupina Čechomor

Skupina Čechomor oslavila s fanoušky vánoční svátky, Zdroj: oficiální stránky kapely

Byla sobota 18. prosince a před vchodem do Národního divadla postávaly hloučky lidí. Někteří z přítomných klidně pokuřovali cigaretu, jiní nervózně lovili z kapes lístky a snažili se co nejrychleji uniknout mrazivému počasí do útrob budovy.

Po jejich vzoru jsem odhodila cigaretový nedopalek, postavila se za posledního čekajícího v řadě a v ruce pevně sevřela vstupenku s nápisem: Čechomor – Kooperativa Tour 2010. O pár minut a několik desítek schodů později jsem slavnostně usedla na své sedadlo mezi generačně pestré osazenstvo sálu.

Něco málo po sedmnácté hodině vplulo na jeviště dívčí smyčcové kvarteto Gardrew Way. Dámská část hlediště na okamžik zatajila dech v očekávání, nicméně chlapci z Čechomoru umí mistrně napínat a svá místa na podiu prozatím nechali prázdná. Mezi přítomnými záhy proběhla mrazivá vlna. Způsobená nikoli poměrně chladnou okolní teplotou, nýbrž počátečními tóny skladby Liberftango od Astora Piazzolly. První slzné kanálky (zejména stran staršího diváka) se začínaly hlásit o slovo. Lepší entrée si pánové opravdu zvolit nemohli.

Dárky nejen v podobě hudebních hostů

Zatímco obecenstvo vyjadřovalo potleskem svůj obdiv ke čtveřici hudebnic, na podium konečně vstoupili Čechomoři. Čepička typicky sedící na hlavě Michala Pavlíka napovídala, že u skupiny se na společenskou sešněrovanost opravdu nehraje. A to ani v prostředí Zlaté kapličky.

Na co se oproti tomu hraje, jsou připravené hudební nástroje. Téměř okamžitě vdechly život vánoční písni s názvem Den přeslavný, jenž k nám přišel. V duchu koled se neslo i několik rytmů následujících. Po nich přišly na řadu méně sváteční kousky jako Hruška, Na Vsetíně páni nebo Gorale. Nejeden posluchač v sále si v tu chvíli toužebně přál vstát ze sedadla a rozvlnit se v bocích.

Dynamická vlna folkloru pulzovala hledištěm. To nejlepší ale teprve přišlo. Zhruba po dvaceti minutách se představil prostoru pod podiem druhý vánoční host – zpěvačka Ewa Farna. Křehká slečna se silným hlasem nám dokázala, že z dětské hvězdičky se zrodila zářivá pěvecká kometa. S čistotou vystřihla několik polsky zpívaných balad a svůj hlas propůjčila také doposud neznámým skladbám jako Lavečka či Holubička.

Jako poslední doplnil celé uskupení newyorský producent a kytarista Gerry Leonard. Všechny přísady českomoravského vánočního koktejlu byly tedy smíchány. Jejich perfektní poměr měl za následek vyvážené prolnutí instrumentální stránky se stránkou pěveckou.

Přestože se muzikanti během vystoupení drželi spíše hesla za nás ať mluví hudba, v poslední fázi večera jsme se přece jen dočkali několika slov z úst houslisty Karla Holase. Lehká nervozita, se kterou uvedl na jeviště zástupce společnosti Kooperativa a organizace Pomocné tlapky, vykouzlila letmý úsměv zejména na rtech přítomných dam. V okamžiku, kdy zástupkyně organizace přijímala s děkovným proslovem částku 250 000 korun vybranou v rámci Čechomor – Kooperativa Tour, už ale do smíchu nikomu nebylo.

Po necelých dvou hodinách hraní tak poslala skupina Čechomor divákům na rozloučenou nejen slova „radujme se, veselme se“ z úvodní skladby, ale také vánoční poselství: Pomáhejme ostatním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční koncert skupiny Čechomor: Radujme se, veselme se a hlavně pomáhejme