×
TOPZINE.cz

Vánoční deprese a stres

StresVánoce se pojí s klidem, pohodou, štěstím a rodinným kruhem. Však často jim předchází období úplně opačné, a to plné stresu, nervozity, podtlaku a hádek. Někteří z nás se během vánočních dní dokonce potýkají s depresí. Snažte se předejít všemu špatnému a mít opravdu krásné a pohodové Vánoce.

Foto: Ondřej Janů, Topzine.cz
Foto: Ondřej Janů, Topzine.cz

Chceme mít skvělé vánoční svátky, proto se často doslova obětujeme povinnostem. Musíme uklidit domácnost, vyzdobit ji, nakoupit dárky, zabalit je, napéci, navařit a do toho všeho ještě zvládnout i ostatní každodenní náležitosti. Kvůli tomu se nervujeme a pod tíhou toho všeho se rázem ocitáme ve stresu.

Měli bychom si položit otázku, zda je to opravdu nutné, Vánoce nejsou o dokonalosti, velké parádě, drahých dárcích a perfektnosti. Naprostá čistota, krásná výzdoba, pod stromkem fůra stylově zabalených dárků, na plotně voňavé a lahodné jídlo, nové šaty, dokonalý účes i manikúra a okolo usměvavé tváře. Přesně jako v módním žurnálu a romantických filmech. Však toto vyumělkované prostředí, na kterém pracují desítky a desítky lidí, nám jen plete hlavu. Takže pokud doma nemáte služebnictvo, kuchaře a stylistu, tak na to zapomeňte a zbytečně se nenervujte.

Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: wikimedia.org

Nestihli jste umýt okna? Venku stejnak bude pršet a sněžit, takže to bude ve finále jedno. Není perfektně vyluksováno? Po Štědrém dnu drobků jen přibude. Uklízejte tak, jak vám síly stačí a zapojte i rodinu. Nestresujte se z běžného nepořádku, domov je domovem i s ním. A pokud chcete mít perfektní čistotu, objednejte si napříště profesionální úklid od úklidových firem, však s dostatečným předstihem. Stačí pár šikovných dekorací, maličkostí a vánoční atmosféra přijde sama i v méně uklizeném bytě.

Ještě nemáte světelnou vánoční výzdobu? Alespoň ušetříte za elektřinu. Nemáte nakoupené dárky? Zkuste internetové e-shopy – dobré nápady, lepší ceny a dovoz až domů. A dárky příbuzným, jež s vámi nebydlí, můžete koupit až po Vánocích, ke všemu s pořádnou slevou a bez stresujících front a zmatku. Proto naplánujte návštěvy na později a užijte si svátečního klidu, jež si ke konci roku zaslouží každý.

Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: wikimedia.org

Nestíháte navařit a napéci? Už vás nebaví trávit sváteční dny u plotny? Dobré polotovary, hotové řízky i saláty, různé cukroví a pochutiny, to vše se dá koupit v obchodě. A pokud bude mít někdo výhrady, ať si místo u plotny s vámi vymění. Také můžete poprosit hodnou kamarádku, sousedku, babičku i tchýni. Jistě vám rádi něco navaří a napečou.

Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: wikimedia.org

Do stresu se často dostáváme kvůli špatnému rozvržení času. Ať už si cokoliv naplánujete, nezapomeňte zahrnout časovou rezervu, kdyby vám nějaký úkol zabral více času, nežli jste předpokládali, což se stává i kvůli nepříznivým vnějším faktorům, jako např. dopravní zácpá, výpadek elektřiny, změna jízdního řádu, dlouhé fronty, apod. Také je dobré stanovit si priority toho, co je více a co méně důležité.

V předvánočních dnech nás také často stresuje nedostatek financí na dárky, které bychom našim milovaným chtěli dát. Však zadlužíme-li se, problém jen prohloubíme. A naši blízcí by si jistě nepřáli, abychom se kvůli nim dostali do finanční tísně. Hlavně krásné dary jsou především ty od srdce, a ty nemusí být šíleně drahé, mohou být i ručně vyrobené a ozdobené (inspirujte se v článku Vánoční dárky trochu jinak v rubrice Peníze a shopping).

Foto: Ondřej Janů, Topzine.cz
Foto: Ondřej Janů, Topzine.cz

Aby jste doma měli pohodu a klid, nenuťte se do věcí, jež opravdu dělat nechcete. Do věcí, které by ve finále stejnak přinesly spíše více škody, nežli užitku, protože vaše negativita by se jistě projevila. Partner by rád jel za příbuznými, ale vy by jste raději byli doma a svátečně relaxovali? Překonáte se a pojedete, cestou se pohádáte a příbuzným přivezete tak akorát špatnou náladu, neboť váš nahromaděný vztek a nechuť prokpuknou. Raději si doma rozumně promluvte. Nebojte se mluvit o tom, co chcete a nechcete, co byste letos udělali jinak, co by jste si přáli, představovali, apod. Komunikujte a plánujte tak, jak by to nejlépe vyhovovalo všem.

Vánoční deprese

Deprese je nezdravý stav psychiky a projevuje se dlouhodobým smutkem, tedy smutnou a sklíčenou náladou. I pocitem beznaděje, méněcennosti, pesimistickými vyhlídkami, plačtivostí, neschopností radovat se, ztrátou zájmu o sebe, práci, rodinu i přátelé – o smysl života. Může se objevit i nesoustředěnost, nerozhodnost, špatná paměť, zvýšená únava, problémy se spaním i nechuť k jídu, aj. Přesná příčina deprese zatím není známá, ale mezi faktory, které ke vzniku deprese přispívají patří nahromaděné problémy, dlouhodobý stres i stresující událost (trauma). Ale také genetická výbava, onemocnění mozku i užívání drog.

Vánoční svátky jsou svátky především rodinné, proto u těch, jenž nemají takové štěstí, může deprese vzniknout. Svojí samotou totiž mohou být stresovaní, ke všemu jsou-li i bez partnera a trvá-li to delší dobu. A dlouhodobý stres i stresující událost, čímž podle mého názoru Vánoce o samotě jsou, právě ke vzniku deprese přispějí.

Lidé by se v takovýchto případech neměli bát vyhledat odbornou pomoc.

A i když jsou sami, nemusí být o vánočních svátcích osamělí, protože jsou tu lidé, jenž také nikoho nemají. Jsou tu děti i senioři, kteří vaši přítomnost jen uvítají. Můžete je zahrnout svou pozorností a náklonností a oni vás zato obdarují pocitem sounáležitosti – pocitem naplnění.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..