Menu
TOPZINE.cz

darek_perexObdarovávání našich blízkých se o vánočních svátcích stává téměř samozřejmostí. Dostupné obchodní doby se širokou nabídkou jsou zdrojem pohodlného a rychlého nákupu. Tímto se však pod vánoční stromeček dostávají dárky běžné, nudné, neoriginální, sice z lásky, ale bez ducha. Změňte to!

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

V běžných obchodních domech můžeme nalézt mnoho dobrých a užitečných dárků, ale o jejich originalitě příliš hovořit nemůžeme. Výjimečné dary nemusí být nutně jen v luxusních prodejnách a pod tučnými cenami, dokonce nemusí být ani kupované a nikterak drahé. Skvělá a kouzelná vánoční překvapení můžete vlastnoručně vyrobit. Nebojte se vybočit ze standardu, vrhnout se do vlastních výtvorů a přinést něco, co jistě vykouzlí upřímné úsměvy a radostné pocity.

Level 1 – Pokud nejste nijak zběhlí v ručních pracích, nebo nemáte dostatek času na tvoření, tak nezoufejte. Můžete totiž ozdobovat, lehce předělávat a různě upravovat věci již zakoupené. Nebo vyrobit něco opravdu nenáročného, třeba koláž a kalendář z fotek.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Tipy – Kupte nejlépe jednobarevnou sošku, vázu, hrnek, apod., k tomu si pořiďte vhodné barvy (na sklo, keramiku, papír, apod.) a začněte zdobit. U sošek můžete použít třeba i třpytivý lak na nehty a ozdobit jen část. Např. pokud máte andílka, nabarvěte mu třeba křídla, líčka, či rty. Drží-li nějaký předmět (květinu, srdce), obarvěte pouze jej. U vázy tvořte nenáročné vzory jako kostky a vlnky, ty zvládne opravdu každý. Nebo napište vzkaz, či krátkou báseň. To samé platí i pro hrnky, talíře i jiné podobné předměty. Nesplácejte mnoho barev, jedna oblíbená v klidu postačí. Mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása.

Kalendář z fotek je jednoduchý a senzační. Nemusíte fotit jen sebe, foťte věci a okolí, které má vyvolená osoba ráda. V knihkupectvích se prodávají i šablony pro tyto kalendáře, kde stačí fotky jen nalepit. Nebo zavítejte do foto prodejen, kde vám vyrobí nejen takovýto kalendář. Letošním hitem je tzv. fotokniha. Fotopotisk je také varianta, jak fotografiemi potěšit. Provádí se na různé předměty, od hrnků, přes trička, tašky, bryndáky, polštáře, až po svíčky, tabatěrky a zrcátka.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Pokud chcete být originální udělejte vlastní koláž z fotek a z dalších různých papírových, popř. textilních prvků, jež vaši milovanou osobu charakterizují. Např. zakomponujte do koláže obaly (jejich část, nebo celé) od oblíbených lahůdek i cigaret. Dále můžete použít různé lístky a vstupenky, novinové výstřižky, pokuty, kousek kapesníčku, kravaty, knoflíky, usušené květiny, apod. Hotovou koláž lze dle libosti zarámovat i se sklem.

Level 2 – Tady je potřeba trochu zručnosti a kreativity. Chcete darovat obraz, ale nechcete jej malovat? Originální kusy jsou příliš drahé? A dostupné obrazy v tisíci kopiích? Kupte obraz běžně dostupný (např. Ikea), jež není závratně drahý a dolaďte ho! Nejlépe se pracuje s obrazy jednobarevnými, jež zobrazují květiny (prosté vzory) a jsou na plátně nebo na podkladu, jež bude vhodný pro nanesení barvy, jako je třeba i látka či textil. Doporučuji acrylové barvy, popř. temperové.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Tipy – Máte černobílý obraz s tulipány. Vezměte si červenou barvu a lehce dobarvěte pouze květy tulipánů, a to např. po jejich pravém okraji, po celém obrysu, nebo je vybarvěte úplně. Ne však všechny. Také můžete zvýraznit jen stíny, apod. Pokud obraz zobrazuje např. geometrický tvar, můžete jej úplně vybarvit, nebo dovnitř něco napsat i namalovat. To jsou příklady pro inspiraci. Hledejte takový obraz, který již v obchodě uvidíte s vašim osobitým předělem. Musíte si to umět představit a nebát se do něj kreativně zasáhnout.

Pokud nenajdete vhodný obraz, porozhlédněte se mezi látkami, které se dají snadno a dle potřeby vystřihnout, natáhnout a zarámovat. Můžete tak vytvářet nevšední obrazy v různých kombinacích. Malé, velké, v sadě po dvou, po třech, po pěti, apod. V látkách se dají nalézt i barevné protiklady. Tedy např. máte-li bílý strom na černém podkladě, porozhlídněte se zda tam není strom černý na  podkladě bílém. Zarámujte je odděleně, do rohu napište věnování a uvidíte, že váš designérský kousek získá obdiv. I tady můžete různě barevně ozdobovat.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Kupte obyčejnou svíčku a vyřežte do ní různé motivy (růže, srdce, slunce, atd.), také monogramy. Nebo úplně změňte její tvar, či do ní zatavte malé předměty, jako např. knoflíky, korálky, apod. Jako dekorace poslouží i obyčejná láhev od vína, kterou ozdobíte mozaikou z umělých kamenů, které se jednoduše přilepí speciálním lepidlem. Potřebné věci lze nalézt ve specializovaných prodejnách pro výtvarníky, ale i v lepších papírnictvích.

Level 3 – Tady potřebujete notnou dávku kreativity, zručnosti a umělecké vlohy. Sami víte, ve které umělecké oblasti nejvíce vynikáte. Proto zajděte do knihkupectví a pořiďte si vhodné odborné knihy, jež v sobě nesou návody, rady a ilustrace pro inspiraci.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Tipy – Namalujte vlastní obraz. Méně nadaní se mohou inspirovat moderním uměním, kde i pár tahů štětcem, barevné stříkance a jednoduché grafické tvary i křivky vypadají umělecky. Nebo zkuste na plátno obtisknout nějakou část vašeho těla (ruce, chodidla, rty, aj.), to vám stoprocentně zaručí originalitu. Namalujte své dílo třeba i na nějaký předmět, možností je mnoho, např. papírová lampa (lampion), tričko, tabulka skla, váza, miska, tác, hrnek, květináč, aj.

Vyrobte šperk, třeba i ze stříbra a zlata, to je možné v zaměřených dílnách. Ale také z různých korálků a ne ledajakých, použijte ty od Swarovskiho.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Napište knihu, ve které bude třeba souhrn vašich básní, vyprávění o významné události, smyšlený příběh o vás a vaší blízké osobě, poděkování, apod.

Pokud máte hodně času a jste opravdu zruční, pustě se do Origami. Můžete vytvořit jedno složité opravdu dech beroucí dílo. Nebo jednoduší, menší a ve větším množství, které posléze můžete aranžovat jako dekoraci ve svém bytě.

Zdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

Když dáváte někomu, na kom vám opravdu záleží, dárek, tak mu v podstatě dáváte kousek štěstí a také kousíček sebe. Protože každý dárek, na kterém jste si dali záležet, ať už tím, že jste ho vyrobili, nebo dlouho sháněli, či pečlivě vybírali, reflektuje vaši náklonnost a lásku k oné osůbce.

Originální vánoční dárek je jako dobré jídlo – chvílí to trvá, ale rozhodně to stojí za to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční dárky trochu jinak