Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vánoční dárky na poslední chvíli. Vybrali jsme 10 knižních tipů pro tatínky

Redakce

Redakce

20. 12. 2012

FOTO: Dárky pod stromečkemVybrat vhodný dárek pro tatínka může být problém. Zvláště pokud se orientujete v knižním trhu a víte, že je třeba pečlivě vybírat. Proto jsme pro vás připravili pár knižních tipů, kterými určitě potěšíte.

 

FOTO: Dárky pod stromečkem

Zkuste darovat knihu. Vždy v sobě skrývá nové dobrodružství., Zdroj: sxc.hu

Raymond Chendler: Vysoké okno

Když jde o to odpočinout si, není třeba klást vysoké nároky. Zvláště pokud si ze sebe umí nízká literatura udělat legraci. A to Phil Marlowe umí. Proto jsou Chandlerovy knihy slavné, a ačkoli nemají vysoké ambice, nezapomnělo se na ně.

Vysoké okno vyšlo poprvé před sedmdesáti lety, ale letos se na pultech objevil další český překlad. Kniha je pochopitelně jedním z mnoha podobných, ba dokonce obdobných knih, ale pro milovníka tohoto žánru bude mít jistě svou cenu.

Jiří Žáček: Tak pravil XY

Jiří Žáček vydal sborník bonmotů, aforismů, krátkých komentářů a podobných miniútvarů, který obsahuje opět mnoho myšlenek a hříček. Na 109 stranách prakticky nelze udržet stejně vysokou úroveň, ale nahrává mu velká výhoda žánru: Nepovedený román nám vezme mnoho času, ale nepovedený aforismus sotva minutu, a to ho vždycky dočteme. A nad povedeným můžeme přemýšlet či se mu smát velmi dlouho.

Stephan King: Dallas 63

Stephan King má pro strach uděláno. Nebojí se ani poměrně obtížného žánru alternativní historie. Ve svém novém románu vyslal hlavního hrdinu zachránit prezidenta Kennedyho před atentátem.

FOTO: Stephen King se vrací ke klasické formě knih

Stephen King se s novou knihou vrací do historie., Zdroj: youtube.com

Ani hrdina ani autor to nemají lehké. Motiv cesty časem, změny historie i prezidenta Kennedyho jsou dosti populární a užívané. Ale Stephan King se takto znevýhodněných témat nebál nikdy, a přesto dosáhl značných úspěchů.

Karel Kryl: Země lhostejnosti

Písničkář Karel Kryl byl osobou natolik kriticky laděnou, že se mu ani v demokracii nežilo snadno. Jeho práce, především politické komentáře, vycházely mezi lety 1990 až 1993 v méně významných regionálních médiích. Pokud se milovníci jeho písní chtěli seznámit s jeho názory, museli dlouho a složitě hledat.

Čtěte také: Nešťastná smrt Václava Hraběte aneb Mrtví milovat nemohou

To se ale letos změnilo. Všechny tyto texty vyšly knižně. Země lhostejnosti je ne snad povinnou, ale rozhodně doporučenou četbou pro ty, které zajímá osobnost a postoje Karla Kryla.

Ed McBain: Vražda předem ohlášená, Příliš tiché hodiny, Všichni do jednoho

Soubor hned tří povídek z 87. revíru. Je to prostě trojitá dávka detektivky od proslulého McBaina. Detektivky pracují i s byrokracií a náhodou, tedy prvky, které najdeme mnohem spíše v realistickém než detektivním románu.

Ivan Kraus: Číslo do nebe

Dvojjazyčné knihy jsou velmi zvláštní žánr, patří zároveň mezi učebnice a umělecká díla. Povídky a úvahy Ivana Krause, které nestojí ani na složitém ději ani na složitém či jazykovém humoru, se přitom velmi příjemně čtou.

Čtěte také: Muž na vlastní křižovatce Ivana Krause poradí, jak se vdát sama za sebe

Samozřejmě, ne každý se chce učit francouzsky. Ale může si klidně přečíst českou část, a co kdyby náhodou. A na to, že má doma knihu Ivana Krause, který s lehkou či větší nadsázkou píše o sobě a svých nejbližších, si nebude stěžovat snad nikdo.

David Jan Žák: Návrat Krále Šumavy

Kniha Návrat Krále Šumavy představuje historický román, který se inspiroval osudy převaděče Josefa Hasila. Název odkazuje k propagandistickému filmu Král Šumavy. Tento román je ovšem orientován opačně, skutečnosti se drží mnohem pevněji, ale ani on se nebojí občas domýšlet a fabulovat. Přesto musel autor projít mnoho archivů, a snaží se zachovat alespoň rámec.

Jo Nesbo: Sněhulák

Popularita severské detektivky je u nás na vzestupu a Jo Nesbo se na ní neveze, nýbrž je jedním z těch, jejichž dílo tento trend vytváří.

Poměrně složitý román, který kombinuje klasickou detektivku s thrillerem či hororem. Je doplněn o složité vnitřní a osobní problémy hrdiny, se kterými autor pracuje po celou volnou sérii a pokračuje v tom i v tomto románu. Série o Harrym Holeovi je dost nová, aby se ještě neokoukala, ale dost zaběhnutá, aby vzbudila očekávání a zvědavost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční dárky na poslední chvíli. Vybrali jsme 10 knižních tipů pro tatínky