Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Vánoční dárek nejen pro zvídavé studenty: Útěcha ve filozofii

Redakce

Redakce

7. 12. 2010

FOTO: Kniha!SPECIÁL! V knize Útěcha ve filozofii, kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín, spojil Alain de Botton šest velkých filozofů, kteří věřili, že filozofie může mít praktický efekt na životy běžných lidí: Sokrates, Epikuros, Seneka, Nietzsche, Montaigne a Schopenhauer. Á propos: máte už koupeny všechny vánoční dárky?

FOTO: Kniha

Hledáte moudrost v knize, či ve sklence?, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Ve starověkém Řecku a Římě byli filozofové přirozenou autoritou při hledání odpovědí na ty nejnaléhavější otázky. Od té doby se ale myšlenka hledání moudrosti ve filozofii stávala čím dál bizarnější.

I filozofií živ je člověk

V knize Útěcha ve filozofii se Alain de Botton rozhodl vyvrátit názor, že kvalitní filozofie je vlastně nepodstatná, a spojil ve své knize šest velkých filozofů, kteří věřili, že schopnost filozofického porozumění může mít praktický efekt na životy běžných lidí.

Alain de Botton (*1969), původem Švýcar z Curychu, který nyní žije a pracuje v Londýně. Knihy, popisované jako „filozofie běžného života“, píše už od třiadvaceti let. Většina z nich jsou esejisticky pojatá pojednání o různých oblastech lidského života – lásce, filozofii, cestování i architektuře.

Kromě psaní knih se de Botton  věnuje filmovým dokumentům a pomáhá s vedením produkční společnosti. V roce 2008 si také splnil sen a v Londýně založil „mini univerzitu“, kterou nazval The School of Life (Škola života).

Sokrates, Epikuros, Seneka, Nietzsche, Montaigne a Schopenhauer nám tak pomohou osvětlit takové všeobecné problémy jako neoblíbenost, nedostatek peněz, neschopnost, potíže s láskou, úzkost a pocit marnosti. De Bottonovi se tak daří vrátit filozofii jejímu nejpůvodnějšímu účelu: pomoci nám s žitím.

Z anglického originálu The consolations of philosophy knihu přeložila Eva Dejmková, vydalo ji v edici TEMA nakladatelství Kniha Zlín. Kniha má téměř 300 stran a stojí necelých 300 korun. Darujte ji jako vánoční dárek, anebo si o ní zasoutěžte!

Na přelomu kterých dvou století žil filozof Schopenhauer?

a) 17. a 18. století
b) 18. a 19. století
c) 19. a 20. Století

Odpovědi posílejte na adresu soutez@topzine.cz, do předmětu připište SCHOPENHAUER.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční dárek nejen pro zvídavé studenty: Útěcha ve filozofii