Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vánoce z hudebně-filmového pohledu

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

6. 12. 2010

FOTO: Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma.Řadě lidí připomene Vánoce běloučký sníh, světýlka v oknech a rozsvícené stromečky na náměstích či ozdobené domy různými dalšími věcmi. Nejhezčí svátky v roce mohou ale také připomínat filmy s vánoční tématikou a hlavně hudba, která je s nimi spojená. Pojďte si s námi připomenout pár takových nejznámějších kousků.

FOTO: Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma.

Jedním z typických vánočních fimů je komedie Sám doma, ve kterém zaznívá řada vánočních písní. Zdroj: jaymckinnon.com

Jsou filmy, které jsou neodmyslitelně spjaty s Vánocemi a televize je každoročně vysílají. V nich zaznívá hudba, kterou je možno slyšet také v rádiích a připomíná nám nejen daný film, ale také celkovou vánoční pohodu.

Jedním z neodmyslitelných filmů, a dalo by se říci, že i klenotů fondu romantických komedií, je Láska nebeská. O jejím soundtracku jsme již dříve psali a můžete si ho přečíst zde. Pro Vánoce je asi nejpříznačnější píseň Christmas is All Around v podání Billyho Macka, kdy je ve filmu i ztvárněno, jak se píseň a klip natáčel.

Další velmi známou písní z této komedie je All I Want for Christmas Is You, kterou napsala Mariah Carey s Walterem Afanasieffem. V originále ji také Mariah zpívá. Ve filmu je však v podání tehdy mladičké, nyní už osmnáctileté Olivie Olson z Californie, která hrála mladou, dlouhovlasou dívku Joannu Anderson, do které se zamiloval Sam, který se nauči kvůli ní bubnovat a při písni ji pak doprovázel.

Vánoce si snad nikdo nepředstaví bez filmů Sám doma. Americká rodinná komedie, která vypráví o příbězích Kevina, je plná především typických amerických vánočních písní, které jsou pro tamní děti i dospělé velmi známé a populární, asi jako naše Půjdem spolu do Betléma nebo Nesem vám noviny. Typickým příkladem může být třeba My Christmas Tree.

Nejen v jednom z dílů Sám doma zaznívá také další americká vánoční píseň. Trochu melancholická, zklidňující, ale i to je třeba v předvánočním čase, aby lidé nepobíhali jen po nákupních centrech nebo kolem trouby při pečení cukroví. Proto dalším songem bude Somewhere In My Memory.

Vánoční prázdniny, to je nejen kouzelný čas pro všechny školáky i řadu pracujících, ale také název jednoho z oblíbených filmů, který také můžeme vidět v tomto čase v televizi. Rytmická píseň této klasiky určitě pozvedne náladu.

Předchozí film, a tedy i píseň byly staršího data (rok 1989), abychom se tedy navrátili trochu do nynější doby, připomene si novější film, a to Čtvery Vánoce, kde si zahráli hlavní roli Reese Witherspoon a Vince Vaughn. Zazněla tam píseň Christmas All Over Again.

The YouTube ID of daRWRZIAxw8& is invalid.

No a čím naše krátké naladění na Vánoce zakončit? Asi největší asociací na Vánoce jsou z hlediska amerických vánočních písní Jingle Bells. Z amerických filmů se také každému nejspíš vybaví obtloustlý Santa Claus, takže nezbývá, než uvést film The Santa Claus a píseň Jingle Bells, která je trochu zremixovanou verzí klasických rolniček.

The YouTube ID of POVRz0lw5vg& is invalid.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce z hudebně-filmového pohledu