Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoce na Novém Zélandě. Oslavte je opalováním na pláži a surfováním na vlnách

Redakce

Redakce

24. 12. 2011

FOTO: Západ slunce na Novém ZélanduSněhové vločky, teplá šála či zamrznutý rybník. To si s Vánocemi spojíme my. Jsou ale místa, kde si lidé užívají štědrovečerní barbecue na pláži, koupání v moři a opalování.

FOTO: Vánoční duha v zemi pána prstenů

Výhled od štědrovečerního stolu, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Není tomu dávno, kdy jsem měla možnost strávit Vánoce na severním ostrově Nového Zélandu s jednou novozélandskou rodinou.

Vánoce tak trochu jinak

Léto v plném proudu. Školáci mají dvouměsíční prázdniny. Rodiny vyjíždí oslavovat svátky do kempů na pláži. Stromeček ani cukroví se tu moc neřeší.

FOTO: Písková noha

Písková noha na pláži v Ruakaka, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

V televizi běží americké vánoční filmy, ve kterých hustě sněží. V obchodních domech stojí stromky zasypané umělým sněhem. Nikomu z místních to nepřipadá divné. Jsou zvyklí na to, že jsou tak trochu vzhůru nohama.

kempu Ruakaka se všichni dobře znají. Jezdí sem trávit Vánoce každý rok. Náš karavan parkuje na obvyklém místě, zprava jsou jako vždy vánoční sousedi Thomsovi a zleva Taylorovi. Prarodiče jsou v kempu také, přijeli už o týden dřív a bydlí v jiné části kempu, kde mají zase svoje známé. Dědeček si přivezl svoji loď. Je to vášnivý rybář, a tak pravidelně každé ráno vyráží na lov.

Tua-tua a jiné vánoční pochoutky

I když na Štědrý den docela fouká, jdu si zaplavat do moře. V okolí jsou vodopády, ve kterých se dá koupat, a taky krápníkové jeskyně. Jedeme je prozkoumat.

FOTO: Koupání ve vodopádech

Proč trávit čas pečením cukroví, když si můžete zaplavat ve vodopádech? Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Další den zkoušíme tua-tua hunting neboli lov mořských škeblí. Stojím po pás ve vodě, patou nohy vrtám do písku a vždy, když narazím na něco ostrého, shýbnu se pro to. V ten okamžik se přivalí vlna, díky které mám slanou vodu v puse, v nose i v očích. Mušle jsou ale stále živé, takže když je chcete z písku vytáhnout, musíte pořádně zabrat, jinak se zavrtají ještě hlouběji.

Škeble se dva dny máčely ve vodě, pak se vařily, jejich „maso“ se semlelo a teď jsou z nich pečené placičky připomínající hamburgery. Mňam. Kromě nich při vánoční večeři prostřené venku s výhledem na moře ochutnáme ještě několik druhů salátů, barbecue a sladkostí. Nesmí chybět oblíbený novozélandský dort jménem „pavlova“, který chutná jako velká sněhová pusinka.

FOTO: Kiting na vlnách moře

I takhle se dají trávit Vánoce, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Santa v noci přinesl dárečky a vysypal je na podlahu karavanu. Takže když se dvacátého pátého ráno všichni vzbudili, vrhli se vesele na rozbalování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce na Novém Zélandě. Oslavte je opalováním na pláži a surfováním na vlnách