Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Vánoce: Čas jídla

Irena Siudová

Irena Siudová

24. 12. 2010

FOTO: CukrovíDobré jídlo a pití jsou automaticky spojovány se svátky a oslavami všeho druhu. Není divu, že je tomu tak u Vánoc dvojnásob. Je ovšem rozdíl nacpat se k prasknutí, nebo si labužnicky vychutnat dobroty na stole.

FOTO: Cukroví

Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Štědrovečerní večeře je důležitým prvkem Vánoc. Je to tradice. K té se vážou další a další zvyky, jež jsou její součástí. Ať už jde o pokládání mincí a šupin kapra pod talíř, aby se v rodině udržely peníze, nebo o zákaz vstávání od stolu, což věstí odchod z rodiny. Štědrovečerní večeře je zkrátka rituál, kdy se mnohdy sejdou u stolu ti, kteří přes rok kvůli práci nebo jiným povinnostem neměli čas.

Bohužel se často stává, že místo toho, aby si rodina večeři skutečně vychutnala, nahází do sebe rychle množství jídla, aby byli co nejdříve u vánočního stromku a mohli se podívat, zda jim Ježíšek nadělil nějaké dárky.

Sami víte, že je zdravější zajít si po obdarování třeba na procházku než si sednout k televizi a pustit se do další várky jídla, která obsahuje cukroví, zákusky, různé slané mísy a alkohol. Zvláště žlučníkáři by si měli dát veliký pozor a nepodcenit, co jí. A to nejen na Štědrý den, nýbrž po celou dobu svátků a na Silvestra. Návštěvy u příbuzných se totiž budou točit právě kolem jídla a o oslavě příchodu Nového roku ani nemluvě.

Jídlo bez stresu

Právě během svátků je nejlepší doba k tomu, abychom se zklidnili a odpočinuli si, což udělá velmi dobře našemu zažívání. Zapomeňte na stres kolem Vánoc. Místo uklízení si zajděte zalyžovat a namísto výroby dvaceti druhů cukroví jich upečte jen pár a vychutnejte si s dětmi zdobení domu. Jestliže nakupujete jídlo, které se u vás běžně neobjevuje, a těšíte se, že si jej vychutnáte právě v období Vánoc, držte se pořekadla „všeho s mírou“. Dejte si raději ode všeho trochu, ale v menším množství, aby vám třeba při tom hltání neskončila v krku kost z kapra, nebo jste nedostali žlučníkový záchvat. Beze spěchu a bez stresu stejně chutná lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce: Čas jídla