Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vanilla Sky vydávají nové album Fragile, jež je plné temné a pochmurné hudby

Redakce

Redakce

18. 4. 2011

Vanilla Sky - FragileMinulý rok vydalo toto italské punk rockové kvarteto desku s názvem Fragile, která vyšla jak v italské, tak v anglické verzi. Na albu se promítly každodenní starosti, problémy, trable a zkušenosti jednotlivých členů, ale i fakt, že v době, kdy album vznikalo, odešla polovina původní kapely.

FOTO: Vanilla Sky

Skupina Vanilla Sky, Zdroj: vanillaskyrock.com

Album otevírá skladba Back, ve které se odráží velké změny, kterými kapela prošla v roce 2009, a to odchodem dvou členů a příchodem nových. Chytlavý refrén a optimistický text dokazují, že se Vanilla sky při psaní tohoto songu rozhodně dívali na věci pozitivně.  Následuje Hurt-a-do, což je další pecka, která se vám rychle uchytí v hlavě.

I když se tak vzhledem k poměrně jednoduchému textu nezdá, další skladba s názvem Future je spíše k zamyšlení a pojednává o tom, jak je celý svět šílený a řítí se do záhuby. Přesto je zde stále naděje a je třeba věřit v budoucnost. Následující Nineteen eighty-one už v sobě moc pozitiva neskrývá, melancholicky vzpomíná na to, jak dříve bývalo lépe a předchozí generace nebyly tak zkažené jako ta dnešní.  Díky své příjemně houpavé melodii s nádechem smutku však ze sebe dělá právě tu skladbu, kterou si můžete přehrávat několikrát za sebou a stále jí nemáte dost.

Pátým trackem je On Fire, ve které se zpívá o běžných partnerských problémech, takže si zde určitě každý najde to své, co přesně pasuje na jeho situaci.  Na vybití vzteku je tato skladba ideální.  Naprostým opakem je First last kiss, sladká melodie, romantický text, dalo by se říct klasický oplodňovák, ovšem na vysoké a propracované úrovni. Dále následuje skladba Frames, která podle mého názoru patří k nejlepším kouskům z celého alba. Úžasný text, popisující všechny možné malé věci každodenního života, spojený s neskutečně chytlavou a uvolňující melodií mi i při několikátém poslechu navodily husí kůži.

Po Frames nastupuje další pecka, plná pozitivních tónů, i když s lehce nahořklým textem, a to Sweet Company, kterou vystřídá neméně energická London Is On. S číslem deset přichází na řadu píseň Colors, která mi svým nádechem připomíná Frames, něžným způsobem popisuje malé vážné věci v našich životech, a proto ji také řadím na seznam nejlepších skladeb alba. Následuje smutná a jemná balada s názvem Elisa, při které se nejedno srdce zachvěje melancholickými myšlenkami, které tahle zamilovaná píseň navozuje.

Aby té melancholie nebylo příliš, vzápětí se romantické tóny změní v rychlé rytmy v rockovém stylu smíchané se špetkou tanečních a elektronických prvků. Inner Conspiracy se absolutně vymyká z celého alba, je jakýmsi experimentem, avšak velmi povedeným, dodává albu onu rozmanitost a pestrost, kterou jsem zmiňovala již na začátku.  S třináctkou následuje song Changes, který stejně tak jako otevírací Back popisuje změny v kapele a pocity jednotlivých členů v tomto těžkém období. S touto neobyčejně emotivní a osobní skladbou uzavírám svůj seznam tří nejlepších skladeb alba Fragile.

„Fragile je nejpravdivější a nejhlubší album, které jsme kdy napsali.“

Poté již následují bonus tracky, a to Just Dance a Too Late. Vanilla Sky jsou známí svou zálibou v předělávání popových hitů do rockového stylu a po své velmi úspěšné předělávce hitu Umbrella se vrhli na další známou popovou pecku Just Dance od Lady GaGa. A opět musím uznat, že se jim to povedlo a spousta nadšenců jistě bude souhlasit, že předělávka zní v rockové verzi téměř tak dokonale jako ve svém popovém originále. Celé album pak uzavírá pětice italských songů 1981, Vivere Diversi, L´Ultimo Primo Bacio, Attimi a Colori, které nalezneme na albu i ve své anglické podobě.

Pokud bych to měla shrnout, album Fragile zní tak, jako když smícháte trochu Green Day se špetkou Simple Plan a přimícháte k tomu určité množství italského nádechu. V průběhu poslechu se album stále mění, takže se vám nestane, že po páté písničce znuděně vypnete přehrávač  díky monotónnosti songů, která se poslední dobou často objevuje. Toto album vás rozhodně nezklame, hodí se pro každou náladu a určitě vám dlouho zůstane v pomyslné přihrádce s nejčastěji přehrávanými deskami tak jako mě.

Vanilla Sky – Fragile

Vydáno: 2010

Skladby: Back, Hurt-a-do, Future, Nineteen eighty-one, On Fire, First Last Kiss, Frames, Sweet Company, London Is On, Colors, Elisa, Inner Conspiracy, Changes, Just Dance, Too Late, 1981, Vivere Diversi, L´Ultimo Primo Bacio, Attimi, Colori

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vanilla Sky vydávají nové album Fragile, jež je plné temné a pochmurné hudby