Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vanilla Sky: Fragile je nejpravdivější a nejhlubší album, které jsme kdy napsali

Redakce

Redakce

27. 2. 2011

FOTO: Vanilla SkyVe čtvrtek 3. února tohoto roku zahráli Vanilla Sky v pražském Rock Café. Po koncertě jsem stihla pouze mini rozhovor s Vinxem, přes e-mail nám ale kapela poskytla rozhovor a odhalila, co je inspiruje k psaní songů, proč nemohl Brian v Praze vystoupit a na čem teď zrovna pracují.

FOTO: Vanilla Sky

Vanilla Sky, Zdroj: oficiální stránky kapely

Tento měsíc jste vystupovali v Praze, bohužel bez Briana. Na koncertě jste oznámili, že je nemocný. Co se mu stalo a jak je na tom teď?
Jacopo: Brian se bohužel cítil velmi špatně, měl otravu jídlem, proto nemohl odehrát show. Teď se již cítí lépe, i když stále to není úplně perfektní.

I bez Briana jste zvládli odehrát perfektní show. Kolik času jste měli na to připravit se na koncert bez něho?
Tony: Díky. Vše jsme připravili během hodiny. Vinx, Jacopo a já jsme seděli v backstage s texty v ruce a sestavovali jsme tracklist. Báli jsme se, ale vše klaplo.

Už se vám někdy stalo, že jste museli hrát bez nějakého člena, nebo to bylo v Praze poprvé?
Vinx: Už se nám to v minulosti stalo. Je to jako jít na popravu. Během turné Changes  jsem byl dlouhou dobu velmi nemocný a chyběl jsem na několika show, takže bylo na Brianovi aby to odehrál i za mě. V Praze to bylo podruhé, co jsem hrál bez Briana. Opravdu jsem se bál, každopádně fanoušci se na konci tvářili spokojeně, takže se nám veškeré úsilí vyplatilo.

Jste neustále na turné. Povězte nám nějakou vtipnou/trapnou situaci, která se vám stala na pódiu.
Jacopo: Trapných a divných situací jsme zažili spoustu, ale ta nejlepší se stala v Tyumenu v Rusku. Celé se to přihodilo Vinxovi, který je velký smolař a tyhle věci se mu často stávají. Zkoušeli jsme ve velmi špatných technických podmínkách a nikdo neřekl Vinxovi, že vzadu za závěsem podium končí. Když si Vinx připravoval kytaru,  spadl do té díry a přitom držel kabel od kytary a vše na něj spadlo.  Naštěstí to dobře dopadlo, bez zranění.

Za svou cover verzi hitu Umbrella jste sklidili neuvěřitelný úspěch. Proč jste si vybrali zrovna tento song?
Brian: Vždycky nás bavilo dělat cover verze na popové songy a předělávat je do rockového stylu Vanilla Sky. První roky fungování kapely jsme na turné hráli cover verzi od Vanessy Carlton A Thousand Miles. Po 4 letech jsme z toho už byli otrávení a začali jsme přemýšlet nad tím, jakou novou cover verzi bychom mohli udělat. V létě 2007 jsem byl na dovolené s Lucou (bývalý bubeník VS) a přistihli jsme se, že jsme celý den zpívali Umbrellu, pravděpodobně protože jsme to slýchávali v noci na diskotékách. Napadlo mě, že by to byl dobrý song pro předělávku, snadný ke zpívání a zapamatování a absolutně odlišný od našeho hudebního stylu.

FOTO: Vanilla Sky

Vanilla Sky, Zdroj: oficiální stránky kapely

Vaše album Fragile je nejemotivnější z celé vaší diskografie. Kde berete inspiraci k psaní nových songů?
Vinx: Deska Fragile byla napsána ve velmi komplikované fázi našeho života, zestárli jsme a polovina kapely odešla. 2009 byl těžký rok a Brian a já jsme strávili spoustu času ve studiu.  Psali jsme a nahrávali songy každý zvlášť, a když byly hotové, tak jsme je porovnávali. Plus jsme museli hledat nové členy, abychom doplnili skupinu a to vše nám dalo tuto smutnou inspiraci, která se pojí s každodenními obtížnostmi, rodinnými problémy, trablemi s přáteli a samozřejmě starostmi s láskou. Fragile je nejpravdivější a nejhlubší album, které jsme kdy napsali.
Tony: Já beru inspiraci z každodeního života. Ze svých zkušeností. Ze svých problémů. Ze všeho. Pokaždé se snažím vyjádřit, co je uvnitř mě.

Vaše poslední alba jsou napsána ve dvou jazycích – v italištině a angličtině. V jakém jazyce preferujete hrát?
Brian: Obvykle raději zpíváme v angličtině, protože jsme začali jako mezinárodní kapela a líbí se nám, když nám všichni rozumí. Navíc angličtina je nejpoužívanější jazyk v zemích, ve kterých vyšlo naše album. Na druhou stranu, když jsme v Itálii, cítíme, že lidé rozumí lépe, když zpíváme v italštině. A také je italština náš mateřský jazyk, takže když píšeme v italštině, lépe se nám vyjadřuje to, co chceme říct.

V roce 2009 jste prošli velkou změnou, když Luca a Cisco odešli. Jak jste to jako kapela překonali? Ovlivnil příchod nových členů vaši hudbu?
Brian: Když odešli Luca a Cisco, měli jsme velkou pauzu. Byli to naši bratři (a stále jsou, i když máme mnohem méně příležitostí se vídat). Být jako bratři však někdy neznamená, že odvedete tu nejlepší práci. Proto jsme se rozhodli pokračovat i bez nich. Poté jsme napsali většinu songů pro album Fragile a během léta 2009 jsme začali dělat konkursy na nové členy. V červenci 2009 jsme odehráli první show s Tonym a Jacopem. Noví členové ovlivnili nejen náš hudební styl, ale také nám pomohli v mnoha dalších věcech. Například Tony napsal a režíroval naše poslední video Attimi.

Co považujete za největší úspěch ve vaší kariéře?
Vinx: Na ten stále čekám, hahaha. Ne, kecám. Úspěch je něco velmi přechodného, takže nemůžeme říct, že bychom byli nějak extra úspěšní. Pokud ale mluvíme o písních, poté mohu říci, že cover verze Umbrelly byl nejneočekávanější a nejúspěšnější song, na který jsme kdy udělali video, ale to je vše. Naše kariéra je založena na přímém vztahu, který máme s našimi fanoušky.

Na vašem twitteru jsem se dočetla, že skládáte nové songy. Kdy můžeme očekávat vaše nové album?
Tony: Ano, už skládáme nové songy. Jsem z toho nadšený. Skládáme ve zkušebně, někdy jen tak někde improvizovaně. Nové album by mělo vyjít v roce 2012.

Můžete nám odhalit, jak bude znít?
Jacopo: To je těžká otázka. Je příliš brzo na to mluvit o soundu, ale mohu říct, že uděláme vše proto, aby album znělo co nejlépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vanilla Sky: Fragile je nejpravdivější a nejhlubší album, které jsme kdy napsali