Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Van Canto: Nemáme tušení, zda byl festival v Praze vyprodán kvůli nám

Martin Palounek

Martin Palounek

5. 10. 2011

FOTO: Van Canto!Exkluzivní rozhovor!V sobotu 1. října vystoupili v pražské KC Zahrada v rámci festivalu Out of the Dark němečtí Van Canto. Prvně tak mohli naživo předvést svůj ojedinělý styl nazvaný a capella metal. Oba kytaristé, Ross a Stef, poskytli pro Topzine.cz ještě před zahájením festivalu exkluzivní rozhovor.

FOTO: Van Canto

Van Canto, zleva: Ike, Stef, Inga, Sly, Ross, Bastian zdroj: myspace.com

Dnes hrajete v ČR svůj první koncert a hned ve vyprodané hale. Co od show očekáváte?

Ross: Rock’n’roll! Hodně rock’n’rollu a velmi hlasité publikum. Přesně na to čekáme.

Stef: Nemáme tušení, jestli je akce vyprodána díky nám nebo kvůli ostatním kapelám, které s námi vystupují. Každopádně se s Van Canto budeme snažit pro každého, kdo tam dnes bude, uspořádat co největší show.

A capella

A capella je označení pro vokální hudbu zpívanou bez doprovodu nástrojů. Tento styl se vyvíjel již ve středověku a našel uplatnění zejména v církevní hudbě. Zakladateli a capella metalu jako specifického rockového subžánru jsou právě Van Canto, kteří jako první přišli s myšlenkou aplikovat koncept zpěvu a capella na plnohodnotnou metalovou kapelu, kde jednotliví zpěváci svými hlasy nahrazují klasické rockové nástroje.

Kdo přišel s nápadem na Out of the Dark festival tour?

Stef: Byl to nápad pořadatelské agentury, která všechny kapely spojila dohromady. S žádnou z těchto skupin jsme nikdy před tím nevystupovali, maximálně jsme se potkali na festivalu. Rozhodně ale akci tohoto typu zkoušíme prvně.

Čtěte také, jak se kapele Van Canto dařilo na Out of the Dark festivalu

Ross: Dosud jsme vlastně společně odehráli pouze jediný koncert, včera v Německu. Výborná akce a výborní lidé, myslím, že si v nadcházejících dvou týdnech užijeme dost legrace.

Vaše nové album, Break the Silence, bylo vydáno před týdnem. Budete hrát i nové věci nebo se zaměříte spíše na klasiku?

Ross: Na to je jednoduchá odpověď. Budeme hrát jak ty nové, tak i ty staré. Určitě chceme prezentovat nové songy, ale stejně tak dostanou prostor starší věci a dojde i na covery.

Když jste začínali, hodně jste se zaměřili právě na covery, plánujete v tomto trendu pokračovat i nadále nebo už je spíše opouštíte?

Stef: Vlastně máme mnohem více vlastních věcí, než coverů. Je pravda, že mimo Německo je naše druhé album Hero leckdy považováno za první kvůli tomu, že na prvním byla pouze jedna převzatá skladba. Vždy jsme se soustředili na vlastní tvorbu, ale písně jako Fear of the Dark, které zná naprosto každý metalista, sloužily jako prostředek, jak ukázat světu, že dokážeme dělat a capella metal. Coverujeme kapely, které máme rádi a které sami posloucháme, ale vlastní věci jsou pro nás samozřejmě stejně tak důležité.

Na jaké hudbě jste vyrůstali?

Ross: Bylo toho hodně. Dlouhé a pestré dobrodružství, které začalo, když jsem byl malý. Opravdu první rockovou kapelou byli pro mě AC/DC. Tenkrát to byla pecka, byl jsem z nich úplně pryč. Na ně navázaly klasiky jako Iron Maiden, od kterých jsem postupně přešel na progresivnější, náročnější hudbu.

Stef: Stačí, když se podíváš na covery! (smích) Ne, vážně, jsou tam všechny mé nejoblíbenější kapely, snad kromě Europe, kteří jsou příliš hardrockoví na to, abychom je předělali do a capella metalu.

Jaký je vaše nejoblíbenější skladba Van Canto?

Stef: Mění se to každý den. Včera jsem třeba opět poslouchal The Seller of Souls, náš první videoklip k novému albu, takže momentálně je to tenhle kousek.

Ross: Také se to v mém případě mění každý den, ale moje nejoblíbenější je If I Die in Battle. Nejsem příliš velký fanda Manowar, ale ta píseň je ohromně epická! Pokaždé, když ji slyším, mi nabíhá po celém těle husí kůže. Je to jedna z těch písní s mocným refrénem, jen na to pomyslím a… Podívej, už zase mám tu husí kůži! (smích) Ta píseň je úžasná a moc za ni Stefovi děkuju.

Stef: Proč do toho taháš Manowar? Tahle píseň přece není cover!

Ross: No…to není, ale zní tak strašně Manowarovsky! (smích)

Kolik s sebou vezete na turné vybavení?

Stef: Víc, než bys řekl. Máme odposlechové systémy do uší, vlastní mikrofony a kabeláž. Navíc ještě scénické prvky a bubeníka. Není to tolik, jako u kapel s klávesami a dvěma hradbami kytarových beden, ale můžu ti říct, že je to dřina to všechno naložit po koncertě do aut.

Ross: Naše druhé turné jsme odjeli se dvěma mikrobusy, jedním narvaným k prasknutí a druhým poloprázdným. Pořád to ale byla kvanta materiálu. Všechny kapely si ťukaly na čelo: „Jste přece a capella band, nemůžete mít moc vybavení!“ Obvykle jsme jim odpověděli: „Pojeďte s námi na turné a uvidíte sami.“ (smích)

Vzkaz pro fanoušky?

Ross/Stef: Rakkatakka, motherfuckers!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Van Canto: Nemáme tušení, zda byl festival v Praze vyprodán kvůli nám