Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Valentýnské filmy ve znamení módy

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

13. 2. 2010

sex ve městěOslavit svátek zamilovaných návštěvou kina nebo filmem na DVD v klidu domova je určitě fajn. Ale tyhle filmy si užijete, i když jste zrovna sami. Obzvlášť pokud milujete módu.

Představitelky seriálu Sex ve městě, Zdroj: ibtimes.com

Představitelky seriálu Sex ve městě. Zdroj: ibtimes.com


Móda, oblečení a kostýmy hrají ve filmu větší úlohu, než se na první pohled zdá. Pomáhají charakterizovat postavy vizuálně a mnohé o nich vypovídají. Některé filmy se dokonce svými kostýmy proslavily. A není jich málo. Vzhledem k nadcházejícímu svátku svatého Valentýna se ale zaměříme na několik romantických filmů.

Pro milovníky klasiky

 

Klasikou mezi romantickými filmy je bezpochyby Snídaně u Tiffanyho (1961), která vznikla podle stejnojmenné novely Trumana Capoteho. Hlavní roli svérázné a poněkud lehkomyslné Holly Golightlyové, která ve dnech, kdy vidí rudě, chodí ve večerní róbě posnídat před výlohu známého klenotnictví a nakonec najde štěstí jinde, než čekala, ztvárnila jedna z ikon filmu padesátých a šedesátých let, Audrey Hepburnová. Film dodnes uchvacuje diváky nádhernými kostýmy, které pocházejí z dílny módního návrháře Huberta de Givenchyho. Ten svou múzu Audrey vybavil kostýmy i v dalších klasických romantických komediích, jako je například Sabrina (1954) nebo Šaráda (1963).

Pro ty, co sledují trendy

Tím pravým filmem pro všechny trend-settery je určitě Sex ve městě. Film z roku 2008 navázal na úspěch stejnojmenného seriálu, který se vysílal v letech 1998 – 2004. Stylová módní ikona Carrie Bradshawová v podání Sarah Jessicy Parkerové zde opět řeší milostné trable své i svých kamarádek, oděna do nejžhavějších výkřiků módy pocházejících od světoznámých módních návrhářů. Za kostýmy filmu i seriálu stojí výtvarnice a návrhářka Patricie Fieldová, jejíž rukopis je znát například i ve filmu Ďábel nosí Pradu z roku 2006. Díky seriálu dosáhly světové proslulosti také boty značky Manolo Blahnik.

Pro intelektuály

 

Každý, kdo miluje filmy Woodyho Allena, určitě zná i Annie Hallovou (1977). Pravděpodobně ale netuší, že kostýmy, které ve filmu obléká herečka Diane Keatonová, stvořil americký módní návrhář Ralph Lauren. Herečku tento styl oblékání proslavil a kalhotové kostýmy se staly jakousi její poznávací značkou.

Pro shopaholiky

Co jiného doporučit nákupním maniakům než film Báječný svět shopaholiků z roku 2009. Tento příběh mladé novinářky Rebeccy Bloomwoodové, jejímž sladkým prokletím je nakupování hadříků a která v pracovní době v redakci finančního magazínu sní o kariéře v módním časopise, vznikl podle série knih britské autorky Sophie Kinsellové. Za oblečení, které ve filmu hraje, nese zodpovědnost už jednou zmiňovaná Patricie Fieldová. Hlavní rolí se proslavila rusovlasá herečka Isla Fischerová, partnerka herce a mystifikátora Sachy Barona Cohena, známého například z filmů Borat nebo Bruno.

Pro obdivovatele historických kostýmů

Nádherné oblečení ve stylu konce 19. století je k vidění v romantickém muzikálu Moulin Rouge z roku 2001. Úchvatné kostýmy, které ve filmu nosí představitelka hlavní postavy pařížské kurtizány jménem Satine, Nicole Kidmanová, nejsou sice dílem žádného věhlasného návrháře (jsou pod nimi podepsáni kostýmní výtvarníci Catherine Martinová a Angus Strathie), ale vrátily na výsluní módy takové prvky, jako jsou punčochy a korzety. Dalším romantickým filmem, ve kterém můžete obdivovat krásu dobových kostýmů, je například klasický americký film Jih proti severu, který nezestárl přesto, že vznikl už v roce 1936.

Šťastný Valentýn!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Valentýnské filmy ve znamení módy