Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Valencie je to pravé město pro vaše letní výlety za architekturou!

Redakce

Redakce

11. 7. 2011

FOTO: Město umění a věd, ValenciePatříte mezi milovníky moderní architektury a rádi byste během prázdninového volna poznali něco nového? Pak pro vás máme tip! Vyražte do Valencie navštívit nádherný zábavní a vzdělávací komplex s názvem Město umění a věd. Zaručeně vás svým živým designem vezme za srdce!

FOTO: Město umění a věd, Valencie

Hlavní inspirací byly architektovi přírodní tvary, Zdroj: youtube.com

Pokud se při svých prázdninových cestách plánujete vydat do Španělska za moderní architekturou, jistě vás jako první napadne Barcelona čili město tradičně prosycené Gaudím. Byla by ale velká chyba upínat svou pozornost pouze na Barcelonu. My vám teď představíme jiné španělské město, které za Barcelonou, alespoň co se týče moderní architektury, nijak nepokulhává: Valnecii!

Valencie je pozoruhodné město ležící na jižním pobřeží Španělska. Pro milovníky všech druhů architektury je zajímavé především tím, že zcela moderní stavby tu existují na jednom místě vedle těch historických, aniž by se vzájemně nějak rušily. Naopak, doplňují se a ještě vzájemně podtrhují své krásy.

Perla moderní architektury

Pokud ale patříte právě mezi zastánce moderního designu, pak si ve Valencii teprve přijdete na své. Rozhodně největším lákadlem pro vás jistě bude úchvatný urbanistický komplex nazvaný Město umění a věd. Rozprostírá se na ploše úctyhodných 3 500 hektarů a jeho autorem je známý valencijský architekt Santiago Calatrava.

FOTO: Město umění a věd ve Valencii

Budova opery

Město umění a věd, které bývá také označováno jako největší kulturní, vzdělávací a zábavní komplex v Evropě, se skládá ze čtyř hlavních částí. Patří tam vědecké muzeum, planetárium, oceánografický pavilon a Palác umění.

Palác umění je ze všech pavilonů nejmladší a také pravděpodobně nejhonosnější. Jeho tvar má podle Calatravy připomínat žraločí hřbet a má kapacitu až 1 300 míst. Nádherné vnitřní prostory slouží především pro baletní představení, operu a jiná velká hudební vystoupení.

Neméně zajímavá je budova planetária z roku 1998, kde je k navštívení i multikino IMAX. Planetárium je navrženo do podoby lastury a tento dojem mnohonásobně umocňují rozsáhlé vodní plochy, které obklopují nejen planetárium, ale ostatně i celý komplex.

Největší akvárium v Evropě

Předposlední budovou je pak zmíněné Vědecké muzeum prince Filipa z roku 2000. Má tvar obdélníku a je dlouhé přesně 214 metrů. Tuto budovu se vám rozhodně vyplatí obejít celou dokola, neboť zatímco jeho jižní strana je celá z bílého betonu, tu severní naopak tvoří na 400 skleněných tabulí. K jejímu designu architekta, podle jeho slov, inspirovala dinosauří kostra.

FOTO: Valencijské město umění a věd

Jiskřivé vodní plochy všude kolem pavilon krásně rozzáří

A jakou podívanou vlastně vědecké muzeum nabízí? Ředitel Manuel Toharia návštěvníky upozorňuje především na sál věnovaný vývoji života na planetě a také podrobnou dokumentaci technického pokroku napříč staletími. Expozice je interaktivní, takže o fádním a zkostnatělém muzejním prostředí nemůže být řeč.

To pravé pro vaše letní radovánky!

Poslední a zároveň druhou nejmladší částí je oceánografický pavilon. Je v něm údajně největší akvárium v Evropě a také pozoruhodná zimní zahrada z roku 2001. Ta skýtá útočiště pro celkem 50 druhů tropických rostlin příznačných pro Valencii a její přilehlé okolí.

FOTO: Valencijské planetárium

Planetárium má své kouzlo hlavně v noci

Celý tento skvost vznikal v letech 1991 až 2005 a neustále se vyvíjí. Je pro něj typická rozmanitost materiálů, zejména sklo, bílý beton a laminátová ocel. Tvary budov jsou na první pohled dosti zoomorfní, což jen potvrzuje původní myšlenku jejich tvůrce, jíž vévodila matka příroda jakožto hlavní inspirace.

To vše v kombinaci se zmíněnými jiskřivými vodními plochami všude kolem působí úžasně povzbudivým a svěžím dojmem. Zkrátka to pravé pro vaše letní radovánky!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Valencie je to pravé město pro vaše letní výlety za architekturou!