Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Vakcína proti cukrovce je zdárně na cestě. Možná se přepisují učebnice medicíny

Redakce

Redakce

2. 5. 2016

Viry a bacily mohou způsobit různé nemoci, ale věděli jste, že mohou zapříčinit i cukrovku? Vědci navíc zkoumali, jak cukrovce do budoucna předejít.

vakcina-proti-cukrovce-inzulin-injekce

Zdroj: Shutterstock.com

Tato nemoc, která zasáhne více jak 20 milionů Američanů, ovlivňuje způsob, jakým tělo využívá glokózu (krevní cukr). Někteří lidé se s těmito problémy mohou potýkat už od dětství, ale nejpočetnější číslo tohoto onemocnění přibývá s věkem. Mnohdy to lze vše mít pod kontrolou díky dietě, ale někdy slinivka břišní pozastaví svoji činnost do té míry, že si lidé musejí několikrát za den píchat inzulín nebo jsou závislí na inzulínové pumpě.

Co zjistili vědci o cukrovce?

Lékaři již léta říkají, že obezita u lidí v Americe je spojována s růstem cukrovky. Aktuálně však vědci zjistili, že cukrovka nemá se stravou nic moc tak společného, jak jsme si doposud mysleli.

Podle jedné ze zahraničních univerzit, mikrobiologové totiž přišli s tím, že dlouhotrvající vystavování toxinů produkujících statyfloka aureus způsobuje králíkům rozvoj diabetu typu 2, tedy toho druhu, který často přichází s věkem.

Králíci glokózu netolerovali, ačkoli nebyli obézní. Tak proč je tomu tak u lidí s nadváhou?

Studie publikovaná v časopisu mBio zkoumala, jak se superantigeny vzájemně ovlivňují s tukovými buňkami a imunitním systémem, což posléze způsobuje záněty a vede až k inzulínové rezistenci.

Vakcína proti cukrovce

Doktor Schlievert prozradil, že si myslí, že našli s kolegy způsob, jak změnit průběh cukrovky. Pracovali společně na vakcíně proti superantigenům a věří, že tento typ vakcíny bude prevencí proti  rozvoji diabetu typu 2.

Zní to neuvěřitelně, ale cukrovce se v budoucnu bude moci předcházet pouhým očkováním. To ovšem neznamená, že tento jeden lék ochrání lidstvo nade vším. O své zdraví budeme muset dbát nadále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vakcína proti cukrovce je zdárně na cestě. Možná se přepisují učebnice medicíny