Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vains of Jenna to roztočí i v Praze

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

24. 6. 2010

Energie Mötley Crüe, výbušnost Guns N‘ Roses, experimenálnost Hanoi Rocks, špetka Aerosmith a především notná dávka dravosti, prudkosti a vznětlivosti, která je k napodobení specifického syrového zvuku osmdesátých let potřeba, to jsou Vains Of Jenna. Mladá krev, oživující zašlou šeď muziky našich rodičů.

Lizzy DeVine a Nicki Kin v Catclubu, Zdroj: myspace.com

Vains Of Jenna jsou velmi mladá skupina, ale o jejich historii se dá leccos vykládat. Řítí se jako hurikán a svým syrovým zvukem okouzlují vlivné osobnosti, které jim otevírají vrátka k výšinám. Vše začalo teprve v lednu roku 2005, kdy čtyři mladí Švédové, dnes známí pod pseudonymy JP White, Jacki Stone, Lizzy DeVine a Nicki Kin, dali dohromady kapelu. Jako noviců si jich všiml Stevie Rachelle (zpěvák Tuff), stal se jejich managerem, vyrazili na turné po Velké Británii a následně se ze zištných důvodů přestěhovali do vábné Kalifornie, kde se nachází legendární bulvár Sunset, na němž začala svou kariéru nejedna rock’n’rollová hvězda.

Vítr vane ze Švédska

Shodou okolností se jejich historicky první americký koncert uskutečnil právě v nejslavnějším klubu této ulice, v pověstném Whiskey A Go Go. Důkazem rychlého vzestupu kapely bylo mimo jiné to, že hrála na místech, kam hudebníkům jejich věk ještě nedovoloval vstoupit, takže polovina kapely musela kluby opouštět bezprostředně po odehrání koncertu. Nahráli další demo, které produkoval Gilby Clarke (ex-Guns N‘ Roses) a pokračovali v koncertní šňůře po Americe, jižní Evropě a Velké Británii jako praví rockeři, přespávající ve svém Volvu.

JP White a Kat von D na High Voltage Studio Party

JP White a Kat von D na High Voltage Studio Party, Zdroj: myspace.com

Následně se skupina pustila do mediální podpory své tvorby. Začala natáčet klipy, které režíroval již zkušený Bam Margera, známý především ze seriálu Jackass, kde se Vains of Jenna také objevili, a z režírovaní klipů kapel, z nichž mohu zmínit například HIM či The 69 Eyes. Začali vzbuzovat větší a větší zájem médií, objevili se i na MTV v pořadu LA Ink tatérky Kat Von D, ženy, jejíž kérky můžeme obdivovat na desítkách slavných těl. Jména členů se začala objevovat na stránkách časopisů.

Sex, drugs & Vains Of Jenna

Až v říjnu roku 2006 konečně vydali své první regulérní album Lit Up/Let Down a vyjeli na turné s kapelami, jako jsou Poison, Ratt, GWAR a překvapivě Cradle of Filth. Ve spojitosti s některými z těchto koncertů se na internetu objevily zprávy o jejich dekadentních výstupech a výtržnostech v zákulisí.

V roce 2009 následovalo umírněnější, ale stále našlapané a tvrdé album The Art of Telling Lies. Deska zvítězila ve Swedish Metal Awards 2010 v kategorii glam/sleaze nad kapelami Bai Bang, Crucified Barbara a Babylon Bombs.

Na začátku tohoto roku kapelu opustil zpěvák Lizzy DeVine. Během týdne se však mikrofonu chopil Jesse Forte. Jesse původně působil jako frontman řízné kalifornské skupiny Cast of Kings. Jeho hlas je v zásadě odlišný od původního chrapláku, tak typického pro sound Vains of Jenna, avšak obrázek o tomto rozdílu si můžete udělat sami. Skupina znovu nahrála tři skladby posledního alba – tentokrát s Jesseho vokálem – a vydala je jako samostatné CD Every Body Loves You When You’re Dead-2010 Mix, které si můžete poslechnout také na jejich MySpace webu.

Vains of Jenna s novým zpěvákem, Zdroj: myspace.com

S novou posilou se kapela vydala na další turné, zahrnující nemalou část Evropy a historicky poprvé také Českou republiku. Dnes, 24. června, budou Vains of Jenna řádit v pražském Gox Music Clubu. Jako předkapely se představí čeští Reverends a česko-němeční Bitch&Chips, cena vstupného je 150 korun. Takže natupírovat vlasy a hurá do reje noci!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vains of Jenna to roztočí i v Praze