Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Váháte mezi kreslením a matematikou? Numerismus v sobě spojuje obojí

Redakce

Redakce

9. 6. 2012

OBR.: Motýlí efekt (The Butterfly Effect)Rádi kreslíte a zároveň se věnujete i louskání matematických úloh? Hledáte způsob, jak obojí skloubit? Vyřešte to jako americká umělkyně Sienna Morris a založte si živnost na kreslení pomocí číslic.

OBR.: Motýlí efekt (The Butterfly Effect)

Kreslit lze i s pomocí čísel. Zdroj: fleetingstates.com

Sienna Morris žije a pracuje v Portlandu v americkém státě Oregon. Kreslení a designu se věnuje téměř celý svůj život a je také posedlá časem a pomíjivostí všeho kolem nás. To ji před čtyřmi lety inspirovalo ke kreslení s pomocí čísel hodinového ciferníku (1-12) a vynalezení zcela nové, jedinečné techniky.

Numerismus – kompromis mezi vědou a uměním

Numerismus (anglicky numberism) je technika kreslení, při níž se ke kreslení používají výhradně čísla. Ta mohou být uspořádaná například podle matematických zákonů a jevů jako Fibonacciho posloupnost nebo zlatý řez.

OBR.: Harmonie (Harmony)

Harmonie (Harmony) v sépiové.

Některým může numerismus připomenout pointilismus, jen s čísly. V Sienniných obrazech totiž nenajdete žádné linie ani plochy vybarvené tak, jak je známe, nýbrž tisíce číslic, občas nakreslených přes další číslice, aby vytvořily ten správný efekt.

Zpočátku Sienna kreslila pouze tužkou, nicméně později přešla k polychromatickým kresbám – od hnědého pera k barevnému inkoustu nebo akvarelu. Tím dobarvuje plošky vyryté v bílých jílových grafických listech, pokrytých černou vrstvou, která se pomocí ostrého rydla vyškrabává.

OBR.: Schrödingerova kočka (The Schrödinger's Cat)

Siennině pozornosti neunikla také Schrödingerova kočka.

Dle svých slov se snaží zachytit krásné chvilky v životě a jejich pomíjivost, která je dělá tak výjimečnými. Právě proto bychom si prý měli vážit toho, co máme a prožít vše naplno.

Sienna však kreslí také na objednávku a čas od času vzdá poctu velikánům vědy, jako je například Albert Einstein. Toho zpodobnila pomocí fyzikálních zákonů, jichž je sám autorem. Na jejích osobních stránkách můžete ke každé takové kresbě nalézt i vysvětlení.

OBR.: Einstein (modrá)

S pomocí fyzikálních zákonů umělkyně vzdala poctu A. Einsteinovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Váháte mezi kreslením a matematikou? Numerismus v sobě spojuje obojí