Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Vagyny Dy Praga: Jsme ten nejhezčí dárek, jaký můžete dostat!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

3. 9. 2010

BZZZZZZZZZZ!!! Rozhovor se skupinou Vagyny Dy Praga prostě nemůže začít normálně. Všech deset členů punkové, hiphopové, metalové a country kapely mě obklopilo s vuvuzelami v rukou a jalo se odpovídat najednou. Na nějakého frontmana se tu totiž nehraje.

Vagyny Dy Praga nejsou obvyklá kapela. Hrají všechny možné styly, jejich texty působí dost ujetě a na každém svém koncertě popíjí vaječňák s griotkou. Už nějaký ten pátek objíždějí různé české festivaly (Majáles, Mighty Sounds, zde konkrétně Sázavafest) a baví publikum. Jsou jedinou kapelou, která paří sama na sebe (uprostřed písničky skočí do publika a začnou pogovat). Pokud je neznáte, určitě čtěte dál!

Jak jste na tom dneska s vaječňákem a griotkou, dali jste si při koncertě?
Bejvávalo… Teď už to pijou jenom lidi. Ke mně se třeba griotka ani nedostala – a vůbec mi to nevadí. Já jsem dneska abstinent.

Kdo na tenhle sladký nápad přišel?
My jsme úplně původně začínali semaforem, měli jsme tam i zelenou. Jenže zelený jsme se přepili, protože jsme ji pili i po koncertě…

Zvraceli jste?
Moc… Hlavně jsme hledali nějaký to echt chlapský pití. Navíc když je v tom stanu pětatřicet stupňů, vaječňák a griotka jsou to pravý. Studený pivo umí pít každej blbec.

Právě se vám blíží Vagyny Summerday Fest…

Jo, ten se koná 19. září v Modrý Vopici v Praze od 15:15. Všechny zveme! Je to už čtvrtý ročník a zahraje tam třeba rock ‚n‘ rollový showband Caktus, UWE Filter, punkoví Vyčůrat a spát, Banana Split a Jeho Moralisté nebo největší pecka Radka, což je romantic punk. A samozřejmě Vagyny Dy Praga jako headlineři. Kvůli tomu tenhle festival vůbec vznikl, abychom aspoň někde hráli jako headlineři.

Vagyny nechaly i na Sázavafestu kolovat vaječňák a griotku

Na Sázavafestu jste už počtvrté, mění se nějak počet a složení fanoušků?
Jde to pořád nahoru, ale záleží i dost na čase. Letos jsme hráli ve čtvrtek (první den – pozn. red.) v pět odpoledne… A nikoho jsme ani nečekali. Nakonec pro nás byla ta spousta fanoušků milý překvapení! Radši jsme si před tím i připravovali hlášky pro ty jediný čtyři lidi, který by na koncert přišli (a který jsme si přivezli s sebou). Letos jsme tu taky poprvý bez scének, jenom hudba. Normálně totiž vozíme i divadelní sekci, kterou jsme tentokrát nechali v Praze.

Pocházíte totiž z divadla Ztracená existence… Popsali byste nějak vznik Vagyn v roce 2004, kdy jste se od divadla odtrhli?
My jsme ve skutečnosti vznikli už v roce 2003, tehdy jsme vyprodali Lucernu. Protože jsme hráli na maturitním plese… Když jsme zvučili před vystoupením, přišel k nám zvukař a řekl: „Tohle myslíte vážně?!“ A my to mysleli vážně. Smrtelně vážně. Nakonec jsme to dotáhli do kapely, která jezdí i na festivaly. Tenkrát jsme si totiž řekli, že když můžeme hrát v Lucerně, můžeme hrát kdekoli. Teď už na nás čeká jenom ta O2 arena.

Nejenže máte vtipné texty, ale jste taky ambiciózní!
Ne, ne, my jsme hlavně seriózní.

Jak tedy ty seriózní texty píšete? Sejdete se nad vaječňákem a griotkou?
První texty tak skutečně vznikly. Třeba jsme se sešli, každý napsal jednu větu a z toho se poskládala písnička. To je takzvaný brainstorming.

Vzniklo takhle třeba 50:50?
To zrovna ne. 50:50 vzniklo na lanovce. Néé, že by v metru? Nebo tehdá na tý party? (Vagyny se radí, brainstorming v akci) No jo, ono to vždycky vznikne tak různě. Na lanovce, na záchodě. A čím dál víc jsou naše texty ze života.

Zajedete občas do Ratibořských hor? Viděla jsem váš klip k písničce o nich…
Tam mají dva z nás chalupu. Kromě Ratibořských hor jsme ale natočili ještě jeden klip, k písničce Itálie. To jsme jeli k moři, do zahraničí… Do Řecka. Je docela originální, že klip k Itálii byl natočený v Řecku. Už vidím titulek: Klip Itálie natočen v Řecku. ŠOK!!!

Dokážete si sami sebe jednou představit s tím ŠOK!!! třeba na titulní stránce Blesku?
Ne, my nejsme bulvár! Nemíříme do Blesku, ale na hlavní stage festivalů. Chceme to hlavně proto, že je nás hodně a potřebujeme prostor. A je ve vlastním zájmů pořadatelů fesťáků, aby nás pozvali na hlavní stage. Navíc máme v jednání Božkov vaječňák a griotku, budeme jim dělat skrytou reklamu.

Plánujete ještě něco do budoucna?
Plánujeme videoklip, plánujeme DVD, plánujeme Blu-ray… Ne, vážně, plánujeme hlavně tričko. Už je ve výrobě, pokřtíme ho právě na Vagyny Summerday Festu.

Je na něm aspoň vagína?
Ne, bude rudý a na něm ta slavná hlava Che Guevary… Ale když přijdete blíž, zjistíte, že to ve skutečnosti není ten revolucionář, ale Bohumil (Kulínský, bývalý sbormistr Bambini di Praga – pozn. red.), podle kterýho se jmenujeme.

Na vašich stránkách na Bandzone máte napsané, že když někdo slaví narozeniny, může si vás pozvat. V čem to spočívá?
Hlavně v tom, že chceme zadarmo zapařit. On otevře účet, pozve si nás, my mu zahrajeme (rádi!), řekneme cenu, dohodneme se… A hlavně se teda napijeme (rádi!). Milujeme oslavy. Jsme navíc ten nejhezčí dárek, jaký můžete dostat. Jestli si chcete nechat zničit obývák, jsme tu pro vás!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vagyny Dy Praga: Jsme ten nejhezčí dárek, jaký můžete dostat!