Václavské náměstí se pomalu začne měnit. Stánkaři dostali vyhazov

Václavské náměstí, veřejný prostor v srdci Prahy, má své místo ve struktuře města již více než šest set let snad již brzy dozná změny.  Strůjcem projektu, který výrazně zasáhne do podoby náměstí, je atelier Cigler Marani Architects.

Obr: Václavák
Celkový pohled na Václavské náměstí, jak ho navrhli v CMA Zdroj: CMA

Veřejný prostor je místo, jímž každý den procházíme do práce, do školy, na metro a mnohdy ani nevnímáme, co se kolem nás děje. Ale v okamžiku, kdy se chystají změny, najednou jako bychom se probudili a začne zuřivá diskuse o tom, zda jsou změny účelné a správné. Debata je tím intenzivnější, čím významnější je místo, kde se změny chystají. A význam Václavského náměstí asi netřeba připomínat, proto není divu, že nové stánky vzbuzují značnou vlnu emocí.

Kdy se dočkáme nové podoby Václaváku?

Ačkoli se úprava parteru chystá již řadu let, stále se z pohledu běžného občana města vlastně nic neděje. Architektonická soutěž byla vypsána již v roce 2005, avšak od té doby uplynulo již sedm let a nová podoba náměstí jako prostoru, ze kterého zmizela všechna auta, je realitou jen na vizualizacích.

Obr. stánek
Jako první se na Václavském náměstí objeví nové stánky Zdroj: CMA

První vlaštovkou, která signalizuje změnu jsou nové stánky ve tvaru lodě. Prosklených lehkých a vzdušných loděk se má objevit na náměstí celkem jedenáct. Deset z nich bude sloužit k prodeji, jedenáctý ve spodní části náměstí bude informační. Změní se i sortiment zboží, oblíbené buřty doplní květiny, pečivo, noviny a tabák.

Buřtům a klobásám hrozí ústup

V tuto chvíli se z našeho pohledu v podstatě nic moc důležitého na náměstí neděje, stánky jsou otevřené a svého oblíbeného buřta si koupíte bez sebemenších problémů. Magistrát se však chystá učinit tomuto stavu přítrž – hodlá zastavit dodávky pitné vody a donutit tak stánkaře odejít.

Majitelům, kteří je dál provozují, hrozí pokuta až 200 tisíc korun a další pokutu v řádu desetitisíců korun denně mohou dostat za to, že své zdroje zisku z náměstí stále neodklidili. V případě, že ani toto důrazné naznačení jak se věci mají ze strany magistrátu nezabere, hrozí majitelům žaloba na vyklizení.

Obr. stánek s občerstvením
Stánek s občerstvením

Vývoj situace okolo stánků je v tuto chvíli nastaven tak, že ve spodní části náměstí zůstane stánek s květinami, s tabákem a dva stánky s občerstvením, jeden do poloviny letošního roku a druhý do konce roku. K tomu zatím budou fungovat i dvě prodejní místa s novinami, ta jsou součástí mobiliáře, a prodej turistických jízdenek.

Horní část náměstí by měla být v letošním roce osazena novými stánky od ateliéru Cigler Marani. Kdy se tak stane zatím nevíme, protože magistrát v tuto chvíli teprve připravuje zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na zhotovitele a provozovatele.

A výsledek?

Ačkoli si mnozí z nás nedokáží náměstí bez stánků vůbec představit, protože zvyk je železná košile, měli bychom si uvědomit, že samotná modernizace náměstí, kdy popojíždějící auta nahradí pěší promenáda doplněná stromy a designovými stánky, nezachrání všechno.

Krásný a příjemný parter sice signalizuje změnu, ale nedokáže ji naplnit úplně. A důvod je naprosto jednoduchý. Náměstí netvoří jen volná plocha, kde se v minulosti konaly trhy, ale především domy, ty jsou v současné době naplněny opravdu nejrůznějšími funkcemi. A také lidé, které potkáte cestou na ulici…

Václavské náměstí se pomalu začne měnit. Stánkaři dostali vyhazov
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*