Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Václav Marhoul zfilmuje bestseller Nabarvené ptáče

Redakce

Redakce

2. 6. 2010

Režisér, producent a scénarista Václav Marhoul oznámil název svého nového celovečerního filmu. Jeho předlohou bude světoznámý bestseller amerického spisovatele Jerzy Kosinského Nabarvené ptáče.

Nabarvené ptáče Zdroj: Edice-aaa

Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako milióny čtenářů, zasáhlo natolik, že jsem se po dokončení celovečerního filmu Tobruk rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo,“ řekl Václav Marhoul.

Samotné pátrání po tom, kdo práva po smrti Jerzy Kosinského a posléze i jeho druhé ženy spravuje, mu prý zabralo osm měsíců. Dalších 14 měsíců pak trvalo složité vyjednávání s chicagským nakladatelstvím Spertus College of Judaica. Toto úsilí bylo nakonec dovršeno podpisem opční smlouvy, kterou obě strany před pár dny společně uzavřely.

Americký spisovatel Jerzy Kosinski napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Jeho první a nejznámější dílo je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird,1965). Druhým nejznámějším pak román Byl jsem při tom (Being there,1971), v jehož filmovém ztvárnění se v hlavní roli objevil Peter Sellers. Snímek byl v roce 1979 nominován na Oscara v kategorii nejlepší film.

Václav Marhoul, režisér Zdroj:2media

Nabarvené ptáče (The Painted Bird)

Líčí osud malého židovského chlapce, kterého otec s matkou pošlou do bezpečí před nacisty k náhradním rodičům. Jenže ve válečném zmatku plán selže a dítě musí o přežití bojovat samo. Na pouti mezi vesnicemi se chlapec stane obětí nebo svědkem nekonečných zvěrstev, která se na něm podepisují a dokonce ztratí řeč. Chlapec sice přežije, setká se s rodiči, ale po přestálých hrůzách už není schopen žít a milovat…

Nabarvené ptáče bude složitý projekt po všech stránkách, které si lze vůbec představit. Každopádně vše teprve začíná – samozřejmě psaním první verze samotného scénáře,“ dodává Václav Marhoul.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Marhoul zfilmuje bestseller Nabarvené ptáče