Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Václav Klaus: Člověka nejvíc zaujme cesta do nějakého velmi zvláštního místa

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

26. 10. 2010

FOTO: Václav KlausNa letošní Podzimní knižní veletrh do Havlíčkova Brodu podle slov jeho ředitelky Markéty Hejkalové dorazilo rekordně mnoho spisovatelů. Každý z nich má s městem a veletrhem odlišné zkušenosti, o kterých se krátce rozpovídali na diktafon.

Dvorní překladatel Shakespeara Martin Hilský

Dvorní překladatel Shakespeara Martin Hilský, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Překladatel Martin Hilský na veletrh přijel s knihou Shakespeare a jeviště svět, kterou nejdříve na stánku nakladatelství Atlantis podepisoval, následně z ní v salonku předčítal.

„Na zdejším veletrhu se mi moc líbí, má intimní a velice příjemnou atmosféru. Jsem tady potřetí, nebo dokonce počtvrté. Jezdím sem opravdu rád.“
(Martin Hilský)

Prezident Václav Klaus byl hlavním lákadlem prvního dne. Na stánku Fragment rozdával autogramy do nové knihy Zápisky z cest. Byla jsem při tom, když se Václav Klaus rozpovídal o svých zážitcích pro Vysočina News a část z poskytnutého rozhovoru si můžete přečíst i na stránkách Topzine.cz!

FOTO: Václav KlausKterá cesta vám nejvíce utkvěla v paměti?

Cest je obrovské množství, je potřeba si z nich dělat zápisky, abych si je zapamatoval a uměl je oddělit. Člověka nejvíce zaujme cesta do nějakého velmi zvláštního místa, moje taková velká cesta v loňském roce byla do Peru nebo Brazílie – to byla skutečná mimořádnost.

Vysočina sice není žádná mimořádnost, ale v krátké době jste tu podruhé. Jak se vám líbí tady?

Včera mi hejtman říkal, že si všiml, že ze všech krajů České republiky jsem byl letos nejčastěji na Vysočině. Je krásná. Jak jsem z dálnice uhnul k Havlíčkovu Brodu, tak jsem se zaradoval.

Pavel Kohout do Brodu přijel pokřtít nové Prahry.

„Havlíčkův Brod je jedno z měst mého dětství, protože jsem tu měl babičku. Tehdy se ještě jmenoval Brod Německý. Jezdil jsem tam každé prázdniny. Pak byla padesátiletá pauza až do letošních prázdnin, to jsem tu byl na semináři pro mladé žurnalisty. A teď na veletrhu, který se mi líbí, protože je pravým opakem toho frankfurtského. Ve Frankfurtu mají asi sedm hal, tady je to vše pod jednou střechou a to je hrozně hezké. Veletrhy ale moc rád nemám, když už je mám navštívit, tak se mi pochopitelně víc líbí ty menší. S knížkami žiji už 80 let a nemusím je mít ke snídani, k obědu i k večeři, takže po křtu hned zase odjíždím.“
(Pavel Kohout)

Ludvík Vaculík

Ludvík Vaculík, Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Ludvík Vaculík se podepisoval rovnou u dvou nakladatelství, čas si udělal také na čtení.

„Na veletrhu v Havlíčkově Brodě jsem asi počtvrté. Připadá mi však, že jsem tu od začátku, protože jsou tu stejní lidi a je tu pořád stejný kravál. Veletrh vnímám jako společenskou událost. Knihy jsou jen záminka, aby lidé přišli do zajímavé kulturní společnosti.“
(Ludvík Vaculík)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Klaus: Člověka nejvíc zaujme cesta do nějakého velmi zvláštního místa