Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Václav Havel jako dramatik i esejista. Vychází čítanka o jeho díle

Redakce

Redakce

22. 1. 2014

Pro zájemce o tvorbu Václava Havla je určena nová kniha, která představuje bývalého prezidenta výlučně jako dramatika a esejistu. Antologie Institutu pro studium literatury vybírá nejzajímavější bezprostřední pojednání o Havlově díle od 60. let minulého století do současnosti.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel jako dramatik i esejista. Vychází čítanka o jeho díle. FOTO: Vojta Herout, TOPZINE.cz

„Chtěli jsme pootočit perspektivu, která ve veřejné diskusi u Václava Havla od dob jeho prezidentství převládá, a pozornost přesunout zpátky k Havlovi jako autorovi významného dramatického a esejistického díla,“ řekl Michael Špirit, který knihu pro institut připravil.

Čtení o Václavu Havlovi, jak se kniha mající necelých dvě stě stránek jmenuje, shrnuje výběrově nejcennější kritické ohlasy na Havlovo dílo, psané bezprostředně po jeho publikaci od šedesátých let až do dnešních dnů. „Havlovská literatura je nesmírně rozsáhlá, takže se v ní běžný čtenář může ztratit,“ vysvětluje editor Špirit.

Dílo Václava Havla

OBR: Čtení o Václavu Havlovi

Čítanka vydaná Institutem pro studium literatury je určena právě i pro běžné zájemce o dílo Václava Havla, zdaleka ne jen pro odborníky. Nabízí možné klíče k Havlově tvorbě všem, kdo hledají víc než přehledové výklady ve slovnících nebo chtějí konfrontovat svůj zážitek s míněními, jež obraz o Havlovi teprve ustalovala nebo naopak dávala do pohybu.

Pro středoškolské a vysokoškolské pedagogy a studenty může být Čtení o Václavu Havlovi přínosné svým zužujícím výběrem. K dalšímu studiu vybízí na konci svazku obsáhlý soupis literatury, který je tematicky strukturován – umožňuje tak podnikat cílené sondy do recepce jednotlivých Havlových děl.

Kniha nemá suplovat potřebnou monografii o Havlově literárním díle, chce však oživit diskusi o autorově umělecké a kritické tvorbě, stejně jako o přístupech, které k ní otevírají cestu.

Čtení o Václavu Havlovi je prvním svazkem edice Antologie. Podle ředitelky institutu Evy Jelínkové vznikl koncept řady literárněvědných antologií kvůli chronickému nedostatku kvalitní a současně čtenářsky vstřícné literatury o českých spisovatelích. „Několikasetstránkových odborných monografií o určitém autorovi se běžný čtenář nedotkne. O díle spisovatele, který ho zajímá, se toho ale ze slovníkových hesel téměř nic nedozví,“ uvedla Jelínková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Havel jako dramatik i esejista. Vychází čítanka o jeho díle