Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Václav Čtvrtek: spisovatel, který stvořil Rumcajse i Křemílka

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

19. 5. 2013

Prozaik, autor Rumcajse, Manky, Cipíska a mnoha dalších postaviček z kreslených večerníčků by se letos dožil sta let. V čem tkví tajemství přitažlivosti jeho pohádkových příběhů?

Václav Čtvrtek, vlastním jménem Václav Cafourek, se narodil 4. dubna 1911 v Praze. Již od roku 1946 začal své práce podepisovat pod svým známějším pseudonymem, za své občanské jméno ho přijal dokonce roku 1959.

Za první světové války, když musel jeho otec narukovat na frontu, žil se svou matkou a bratrem u dědečka Václava Feyfara v Jičíně. Ten se mu stal vypravěčem neobvyklých a tajuplných příběhů z kraje, kam později zasadil i děj pohádky o Rumcajsovi.

Práce v rozhlase i spisovatelská dráha

V roce 1918 se rodina vrátila do Prahy, zde Čtvrtek dokončil obecnou školu a v roce 1931 maturoval na reálném gymnáziu. Poté krátce studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a pracoval jako expedient (pracovník, který balí a připravuje zásilky) Městských knihoven pražských. Poté se na dlouhá léta stal úředníkem na finančním ředitelství v Chebu. Mezi lety 1949 až 1959 pracoval jako zaměstnanec Československého rozhlasu, následně i jako dramaturg pohádkových pořadů. Od roku 1960 se stal spisovatelem z povolání.

Časopisecky Čtvrtek publikoval od roku 1946 v dětských periodikách (Vlaštovička, Sedmihlásek, Mateřídouška a další). V Československém rozhlase se podílel na pravidelných pořadech Nedělní pohádka a Hajaja. Od druhé poloviny 50. let začal spolupracovat i s televizí. Největší popularity dosáhla pohádka O loupežníku Rumcajsovi, premiéra prvního dílu se uskutečnila v roce 1967 a převzalo ji na třicet zahraničních televizních stanic.

Rumcajs v muzikále

Jednotlivé pohádky byly publikovány v sešitových formátech, některé se dočkaly i filmové podoby (Malá letní romance natočena pod názvem Malé letní blues nebo My tři a pes z Pětipes). Rumcajsovské příběhy byly dokonce zpracovány i pro divadlo, a to pod vedením Saši Lichého: Jak se stal Rumcajs loupežníkem (1969), Jak měl Rumcajs Cipíska (1972). Dobrodružství loupežníka Rumcajse bylo v Polsku uvedeno i v muzikálové podobě.

FOTO: ševcovina

Povoláním Rumcajse byla ševcovina. Zdroj: sxc.hu

Kromě tvorby pro děti vydával Václav Čtvrtek i prózy pro dospělé: Veselí mrtví, Nezbedné pověsti. Tvorba pro děti se stala těžištěm jeho tvorby, kromě pohádek však psal také písňové texty, loutkové hry nebo populárně naučnou literaturu. Autorovu tvorbu můžeme rozdělit do dvou hlavních proudů: tu první tvoří klukovské a dívčí příběhy ze současnosti, tu druhou pohádkové texty.

Rumcajs, motýl Emanuel i Křemílek

Václav Čtvrtek zemřel 6. listopadu 1976 v Praze, o rok dříve se stal i čestným občanem města Jičína. Právě série jičínských pohádek se mezi dětskými čtenáři proslavila nejvíce. Postava spravedlivého loupežníka Rumcajse, který bojuje proti knížepánovi s pistolí nabitou žaludy, či jeho ženy Manky a malého synka Cipíska jsou stále živé a dětským publikem také oblíbené.

Rumcajsova jeskyně byla tak hluboko v lese Řáholci, že tam nikdy nebyla k spatření ani bába brusinkářka. Když chtěl Rumcajs uvidět člověka, musel si kleknout nad studánku. „Rumcajsi,“ povídá jednou svému obrázku ve vodě, „ jednomu je smutno, a dvěma je hej. Musíš si najít nějakou panenku, aby ti dělala hospodyni. A pospěš si, dokud máš vousy od holiče ještě jakžtakž přistřižený.“

Ale pozor, pohádky Václava Čtvrtka nejsou jen o Rumcajsovi. Třeba Maková panenka a motýl Emanuel, Pohádky z mechu a kapradí, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi nebo Vodník Čepeček patří do stejné autorské dílny, ač nám jako nejznámější připadá právě Rumcajs. Pokud byste si chtěli tyto pohádkové postavičky připomenout a vrátit se aspoň na chvíli do vzpomínek na dětství, můžete v Jičíně navštívit expozici Jičínské inspirace v díle Václava Čtvrtka, kterou najdete v Regionálním muzeu a Galerii právě v tomto pohádkovém městě.

Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Václav Čtvrtek: spisovatel, který stvořil Rumcajse i Křemílka