Menu
TOPZINE.cz
Literatura

O Kačence a tlustém dědečkovi. Oslavme výročí Václava Čtvrtka pohádkou

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

1. 6. 2011

Kniha plná pohádkového vyprávění O Kačence a tlustém dědečkovi vyšla v nakladatelství Albatros, a to ke stému výročí narození a pětatřicátému výročí úmrtí Václava Čtvrtka. Autora, jenž se dostal dětem do srdce díky svým pohádkám.

FOTO: Václav Čtvrtek: O Kačence a tlustém dědečkovi

Kačenka a dědeček se žluťáskem, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Tomáš Řízek

Útulný domeček se zahrádkou, řekli byste, že takový je snem každé maminky, aby v něm spolu s tatínkem připravila tu nejpevnější půdu pod nohama pro své ratolesti. Ovšem tento domek je jiný. V čem se liší od statisíce podobných baráčků? V jedné jediné věci. Žije zde totiž malá Kačenka, která se chystá do první třídy, spolu se svým tlustým dědečkem, který má dobré srdce. Ale to se vše dozvíte. Pojďte nakouknout, jak vesele se jim žije.

Jak to Kačenka i dědeček spletli!

Kniha nás vtáhne hned zpočátku do děje, kdy se v první kapitole dozvídáme o tom, jak Kačenka a tlustý dědeček vše spletli. Řeč je samozřejmě o prvním školním dni, a to nejen o tom Kačenčině. Dědeček jí v retrospektivě vypráví, jak šel před mnoha lety poprvé do školy on a vlastně tam vůbec nedošel. Tehdá ještě tak moudrý, jako je dnes, nebyl. Celý ubrečený se rozběhl domů mamince do náruče. Myslíte, že Kačenka to zvládla lépe?

Jaká je Kačenka…

Kačenka je v knize zobrazena jako malá naivní holčička, prostě taková Kačka, která zažívá první velká dobrodružství, tropí neplechu a začíná rovněž silně vnímat okolní svět. Ovšem nevyčítejme jí, že je to popleta, vždyť je ještě maličká a nezkušená. Teprve se jí otevírá pomyslná komnata do další fáze života, který má před sebou.

FOTO: Václav Čtvrtek: O Kačence a tlustém dědečkovi

Kačenka s dědečkem hrají loutkové divadlo, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Tomáš Řízek

K jejím kladným stránkám patří ona vnímavost okolního světa a lidí jí blízkých. Je to děvče dobrosrdečné, zřejmě po svém dědečkovi, které se snaží všem pomoci a osudy jejích blízkých jí nejsou lhostejné. A samozřejmě jí nechybí špetka zvídavosti, jakožto u každého dítěte, které rádo odhaluje tajemství.

… a jaký dědeček

Zatímco Kačenka všude ráda pobíhá, dědeček má své oblíbené místo v houpacím křesle, kde je takto vyobrazen v mnoha kapitolách. Je malinko při těle, avšak to je v jeho věku v pořádku. Anebo je tlustý právě proto, že se houpe jen ve svém křesle a má povahu lenocha? To určitě ne! S oblibou totiž pracuje na zahrádce, má rád zvířata, i květiny. Zábavná je například kapitola, kdy dědeček sází hrášek, ale vyrostou mu fazole. Jak je to možné?

FOTO: Václav Čtvrtek: O Kačence a tlustém dědečkovi

Dědeček na své zahrádce, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Tomáš Řízek

Je hravý, takový, jakého by chtělo každé dítě. A co bylo od autora této pohádkové knihy opravdu šlechetné? Že se dědečkovi nakonec splnil v pozdním věku jeho klukovský sen. Ptáte se jaký? Vždy si přál, aby byl prvním motýlem, který navštíví jeho zahrádku, žluťásek. A ejhle, ono se mu to přece jen vyplnilo! Z toho plyne jediné. Nevzdávejte se vašich snů, ať jsou jakékoliv. Neplní se jen v pohádkách. To vy si určujete váš pohádkový život!

Potěšil dědečka ořech věnovaný Kačenkou?

Kvapem se blížil dědečkův svátek a Kačenka přemýšlela, co by mu darovala. Tu ji napadlo, že z kaštanů a několika sirek vyrobí jelena. Pověděla to i Radkovi, klukovi, který žil v domě s Kačenkou a dědečkem. Ten mu to však vyzradil, proto s ním Kačka přestala mluvit. Dumala nad tím, co jiného mu věnovat, až ji napadla mrkev. To zelené listí nahoře, to jako bude kytice. A mrkev dole, to bude ten dárek. Radek ji varoval, že by ji dědeček s takovým darem poslal ke králíkům.

FOTO: Václav Čtvrtek: O Kačence a tlustém dědečkovi

Jak dědeček s Kačenkou sáňkují, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Tomáš Řízek

Na konci zahrady však narazila na jediný strom, který tam byl – ořechový strom, jehož měl dědeček nejraději z celé zahrady. Přála si v tu chvíli umět čarovat, aby na něm vykouzlila alespoň jeden oříšek. A tu jej uviděla. Visel málem na samém vršku a byl obalený v tlusté zelené slupce. Přiblížil se den dědečkova svátku a Kačenka ho po gratulaci poprosila, aby zavřel oči a chvíli vydržel.

„Je krásnej. Je první a nejkrásnější, je z toho stromku za záhonem brambor,“ řekl. A pak ještě: „Jen tuhle na jednom konci je trochu nahlodanej. Jako od veverky.“ A pak ještě dodal: „Aspoň budu mít míň práce, až ho budu chtít rozlousknout.“
Utíkala do zahrady pro oříšek, ale nemohla jej najít. Celičká zoufalá se vrátila za dědečkem s tím, že pro něj nic nemá. Vtom jí Radek něco hodil do kapsy. Spatřila oříšek a myslela, že jí ho Radek nahlodal. Řekl, že to nebyl on, nýbrž veverka, která si ho zahrabala v malinách, jenomže on ji hlídal. Přestože byla Kačenka nazlobená, oříšek dědečkovi věnovala.

Kniha obsahující čtrnáct chronologicky po sobě jdoucích pohádkových příběhů vás seznámí kromě dvou hlavních protagonistů také s dalšími tamějšími obyvateli. Zmínka je zde například o paní učitelce, panu doktorovi i jedné sousední zahradě, kde žije jen buldok Eduard. Poznat můžete i Jiťuli, Kačenčinu kamarádku, se kterou prožijí nejedno dobrodružství. Dočíst se dále můžete o Kačence a dědečkovi, jak sáňkovali, hráli divadlo o myši, vymýšleli psaní, či jak trhali kopretiny.

Kniha plná rozmanitých pohádkových příběhů

Pohádky jsou určené pro děti od šesti let. Vedle citově zabarvených slov, která jsou snad samozřejmostí v pohádkovém světě, se mohou děti dovědět o mnoha dalších věcech z okolního světa. Co jsou to spalničky, že rampouchy jsou také led, nebo se mohou podle hlavní hrdinky nechat inspirovat, jaký dárek by potěšil jejich blízkého, aniž by musely utrácet peníze či neopakovat chyby, které Kačenka udělala, když šla prvně do školy. A poznat mohou třeba i vlakové nádraží a prostřednictvím Kačenky si popovídat s výpravčím. Ostatně, jak houkají tři lokomotivy najednou, by mohl ocenit každý správný kluk, ale třeba i holčička.

Název: O Kačence a tlustém dědečkovi
Autor: Václav Čtvrtek
Ilustrace: Tomáš Řízek
Vydalo: nakladatelství Albatros
Rok a místo vydání: Praha, 2011
Počet stran: 96
Doporučená cena: 249 korun

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O Kačence a tlustém dědečkovi. Oslavme výročí Václava Čtvrtka pohádkou