Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V západních Čechách se snoubí česká a německá tradiční kultura

Redakce

Redakce

7. 9. 2010

Opravdu zajímavou výstavu připravilo Národní muzeum v německo-českém pohraničí. V městě Neukirchen beim Heiligen Blut totiž pořádá výstavu krás umění západočeského regionu. Bez jakýchkoliv nešvarů historie tohoto území si tak můžeme užít tradiční lidové umění až do března příštího roku.

Německé městečkoo Neukirchen beim Heiligen Blut, kde probíhá výstava Lidové umění západních Čech Zdroj: Národní muzeum v Praze

Zajímavé exponáty

Výstava Lidového umění západních Čech představuje zajímavé exponáty z tohoto území pocházející z Národního muzea. K vidění jsou mimo jiné lidové kroje, krásná keramika a jiná lidová tvorba od poloviny 19. až do počátku 20. století.

Spojující prvky

Výstava se také snaží ukázat co nejvíce spojujících prvků českého lidového umění s uměním německým. I když se jedná o pohraničí, i zde jsou rozdíly v tvorbě. Je ovšem velmi zajímavé vidět a přiznat si, že jsou obě země lidově a umělecky propojené – žily přece po staletí vedle sebe.

Výstava Lidové umění západních Čech

Tato výstava je již čtvrtým projektem Národního muzea

Tato výstava není jediným projektem Národního muzea za uplynulá léta. V Poutním muzeu Neukirchen beim Heiligen Blut se pořádaly již tři výstavy věnované českým patronům, poutním místům či ohlasu mariánského kultu ve středoevropské lidové tvorbě. Toto muzeum a město je také spojeno s mariánskou legendou. Podle ní pochází soška Panny Marie z české Loučimi, odkud ji odnesla a tím i zachránila selka před zuřivými husity. Soška přežila všechny husitské pokusy ji zničit, a proto se stala známou na celém bavorsko-českém pohraničí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V západních Čechách se snoubí česká a německá tradiční kultura