Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V ústecké zoo se narodilo mládě tuleně obecného. Vůbec poprvé v historii zoo

Samcová Jana

Samcová Jana

26. 7. 2010

FOTO: Tuleň obecný - ZOO Ústí nad LabemMládě přišlo na svět v pátek 23. července v poledních hodinách. Narození malého tuleně je v ústecké zoo velkým svátkem. Zoo Ústí nad Labem se věnuje chovu tuleňů obecných od roku 2001 a je to od té doby vůbec poprvé, co se porod uskutečnil.

FOTO: Tuleň obecný - ZOO Ústí nad Labem

Mládě tuleně obecného, Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Malý tuleň je ve dne v noci pod pečlivým dohledem monitorů. Z důvodů podráždění tulení matky-prvorodičky byla celá expozice ohrazena, aby byl samici dopřán absolutní klid. V půl sedmé večer chovatelé zaregistrovali první kojení malého tuleňátka. Hned v první den života bylo mládě také krátkou dobu ve vodě, neboť tento druh jako jediný umí plavat hned po narození.

Mládě je pravděpodobně samička

Druhý den po narození ošetřovatelé provedli i první vážení. Tulení mládě se pyšní hmotností 7,30 kilogramů a jde pravděpodobně o samičku. Tulení matka o mládě pečuje, kojí je a pečlivě střeží. Vše tak naznačuje tomu, že odchov bude probíhat bez potíží. Samo mládě si na život dobře zvyká, je každým dnem jistější a silnější.

Otcem malého tuleně je jedenáctiletý samec Junior, který pochází ze zoo Northorn. Mladší samice Mary byla jako roční v roce 2005 dovezena do Ústí ze zoo Odense. Tuleně obecné mohou návštěvníci spatřit i v zoo Jihlava, kde se zatím odchov nepodařil. Tuleň obecný je v Evropě chován v počtu přibližně 167 jedinců a v loňském roce se narodilo pouhých jedenáct mláďat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V ústecké zoo se narodilo mládě tuleně obecného. Vůbec poprvé v historii zoo