Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Tate Britain boří výstavou Akvarelů mýtus o nadvládě olejomalby

Redakce

Redakce

7. 6. 2011

OBR: Patrick Hernon 1970Londýnská galerie Tate Britain v dnešních dnech nabízí exkluzivní výstavu mapující historii i současnost akvarelové malby. Pokud považujete akvarel za druhořadou techniku, expozice vám tento předsudek jistě pomůže vyvrátit!

OBR: Patrick Hernon 1970

Patrick Heron- Šest rumělek se zelenou v žluté, 1970

Akvarel jako technika malby bývá z dnešního pohledu často velmi nedoceněn.  V podstatě se dá říct, že se vždy tak trochu krčil ve stínu olejomalby a získal tak mezi malířskými technikami pověst druhých houslí. A to i přesto, že po něm s oblibou sahali umělci tak zvučného jména, jako je Albrecht Dürer, Rembrandt anebo například, z těch nám po časové ose bližších, Paul Cézanne.

Dokonce i mezi českými umělci měl a má akvarel své významné zastánce. Ze současných umělců je to například Tomáš Císařovský (nar. 1962) a podíváme-li se naopak do minulosti, je asi nejproslulejším českým akvarelistou Willi Nowak. Že vám toto jeho jméno příliš česky nezní? Zdání klame. Ve skutečnosti za ním neskrývá nikdo jiný než malíř Vilém Novák.

Akvarel pro začátečníky

I tak byl ale akvarel kvůli  své jednoduchosti, lacinosti a snadné dostupnosti označován za techniku spíše amatérskou. Londýnská galerie Tate Britain se proto rozhodla uspořádat výstavu, která má ambici opomíjení akvarelových maleb navždy změnit.

OBR: William Henry Hunt - Ovoce

William Henry Hunt - Ovoce

Až do konce srpna vymezuje své prostory expozici nazvané prostě Akvarel, kde se vám prostřednictvím asi dvou stovek známých i méně známých děl pokusí předvést, co vše lze s akvarely dokázat a jak je při práci originálně využívat. Je celkem zvláštní, že se jedná o vůbec první výstavu tohoto druhu v Tate Britain, když sbírka jejích akvarelů čítá na tisíce kusů.

I pro ty z vás, v nichž akvarelové barvy přílišný zájem nevzbuzují, je výstava vynikající příležitostí, jak zhlédnout jinak velmi vzácně vystavované mistrovské kousky. A to například díla předního britského malíře J. M. W. Turnera, jeho přítele Thomase Girtina nebo také básníka a malíře v jedné osobě, Williama Blakea. Ti všichni patří k pomyslnému zlatému věku akvarelu v britském umění.

OBR: Edward Burra-Mexican church

Edward Burra-Mexický kostel

Hlavní kurátorka výstavy, Alison Smith, na svém blogu zájemcům doporučuje zhlédnout zejména dvě díla, která označuje za velice vzácná. Je to Mexický kostel anglického malíře Edwarda Burrae a Hilliardův portrét královny Alžběty I.

Z historie po současnost… a ještě dál!

V britském umění měl akvarel vždy poměrně pevnou pozici, tudíž na výstavě převažují díla Ostrovanů. Přesto na ní najdou své zastoupení i ostatní evropští výtvarníci. Na atraktivnosti výstavě  dodává i fakt, že se nezaměřuje pouze na zhruba 800 let dlouhou historii akvarelové malby, ale hodlá do expozice vnést svěží duch také předvedením prací mladých nadějných autorů současnosti.

OBR: Joseph Turner-Llandberis Pass

J. W. M. Turner-Llandberis Pass v severním Walesu

Těšit se tak můžete na všestranně nadanou Tracey Emin, Petera Doiga a nositele Řádu britského impéria, Andyho Goldsworthyho. Jejich hlavní údělem na výstavě je nejen zpestřovat expozici, ale především vyvolat ve výtvarných kruzích polemiku nad budoucností akvarelové malby.

Výstava, která byl připravována bezmála rok a půl, bude v Tate Britain k vidění do 21. srpna 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tate Britain boří výstavou Akvarelů mýtus o nadvládě olejomalby