Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V Rusku vznikla největší kávová mozaika. Je poskládaná z milionu zrnek

Eva Csémyová

Eva Csémyová

20. 7. 2012

Pokud si neumíte představit ráno bez voňavé kávy a líbí se vám netradiční umění, potěší vás výtvor umělkyně Arkady Kim. Mozaika z kávových zrnek ji dostala až do Guinessovy knihy rekordů.

V červnu letošního roku ruská umělkyně Arkada Kim odhalila v Gorkého parku v Moskvě doposud největší kávovou mozaiku na světě. Jejím cílem bylo porazit dosavadního držitele rekordu v tomto netradičním oboru, kterým byl albánský umělec Saimir Strati.

Aby uspěla, musela se zaměřit nikoli na velikost díla, ale na hmotnost použitých kávových zrnek. Výsledné dílo pojmenované Probouzení měří přes 30 m2 a váží neuvěřitelných 397 liber, čímž překonává Stratiho o celých 88 liber.

Stačí mít trpělivost a lepidlo

Umělkyni a týmu jejích pěti asistentů trvalo poskládání kávové mozaiky dvanáct dnů. Nejdříve museli opražit kávová zrna, aby dosáhli požadovaných barevných odstínů, a potom je po jednom lepili na obrovský panel. Během skládání ženského portrétu jich spotřebovali přes milion.

OBR: Arkady Kim

I když se mladá umělkyně na snímku směje, bylo skládání portrétu pořádná dřina. Zdroj: rekly.ru

Na svých letních cestách tuto mozaiku už bohužel nepotkáte. Vystavena byla jen do 1. července, potom ji umělkyně darovala nejmenovanému ruskému výrobci instantní kávy. Nezbývá než doufat, že kávovou mozaiku zachoval v původní podobě a nerozhodl se ji zpracovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Rusku vznikla největší kávová mozaika. Je poskládaná z milionu zrnek