Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V románu Baltimore se rozpoutala epická bitva mezi upíry a lidmi

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

10. 5. 2011

Ve stylu gotických románů z osmnáctého a devatenáctého století přichází ilustrovaný román Baltimore. Obsahuje upíry, jihoamerické démony a oživlé loutky, prostě sen každého milovníka hororu.

Ilustrace na obálce knihy Baltimore, autor: Mike Mignola

Za dlouhým názvem publikace Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr stojí dva američtí spisovatelé – Mike Mignola a Christopher Golden. U nás známější Mike Mignola se proslavil hlavně jako tvůrce komiksu Hellboy. Druhý z autorů, Christopher Golden, je známý svými fantasy romány a literaturou pro mládež a mimo jiné se podílí s Mignolou právě na tvorbě Hellboye. Jejich nejnovější spolupráce je příslibem kvalitního díla.

Oba autoři už několikrát dokázali, že umí brilantně vykreslit tajemnou atmosféru a román Baltimore to jenom potvrzuje. Příběh se točí okolo postavy lorda Henryho Baltimora, který sloužil jako kapitán za první světové války. Poté, co v jedné z bitev zahynula celá jeho jednotka a sám Baltimore málem podlehl zranění, se mu zjeví bytosti podobné netopýrům. Baltimore zraní v sebeobraně jednoho z nich a nevědomky tak rozpoutá válku mezi upíry a lidmi. S pomocí tří přátel, doktora Rose, Thomase Childresse a námořníka Demetria Aischra, se musí pokusit vyhrát nad ďábelskými protivníky.

Hlavní hrdina jako metafora cínového vojáčka

Základní příběh osudu lorda Baltimora tvoří pouhý rámec vyprávění ostatních postav a popravdě jsou jejich příhody zajímavější. Zatímco hlavní linie se nese ve stylu gotického románu Drákula od Brama Stokera s kapitánem v roli novodobého Van Helsinga, vedlejší linie nabízejí mnohem víc. Autoři si často vezmou nějakou starou legendu, ale přepracují ji po svém. Hlavně vyprávění jednoho z přátel Baltimora, Thomase Childresse o démonovi žijícím na dně jezera, je vrcholem celé publikace.

Mike Mignola a Christopher Golden dokázali stvořit opravdu ponurou atmosféru. Výjevy z války střídají obrazy z měst zničených všudypřítomným morem, lidé zobrazeni jako pouhé šedé mátohy a neustálý strach z blízké smrti přispívá k navození temného tématu. Román je hlavně metaforou války, o duševním zmrzačení vojáků a neschopnosti vrátit se do normálního života. Ne náhodně autoři neustále odkazují na Cínového vojáčka od Hanse Christiana Andersena.

Hlavní hrdina je přesně takovým cínovým vojáčkem. Stojí nehybně na místě a čeká, až jím někdo pohne vpřed. Henry Baltimore představuje tragickou postavu vhozenou do bitvy proti nadpřirozeným bytostem. I po válce se stává zase pěšákem neschopným činit vlastní rozhodnutí, dokáže pouze plnit rozkazy. Musí se postavit vampýrovi, symbolicky nazývaném Červený král, i přestože odmítá úděl spasitele lidstva. Všechny postavy představují obyčejné lidi, kteří se jenom ocitli ve špatné době na špatném místě.

Kresba v komiksovém stylu

Kromě zajímavého příběhu nezbývá než pochválit kresbu. Knihu doprovází na sto  čtyřicet černobílých ilustrací podkreslující atmosféru. Ale nejsou to žádné rozmáchlé kresby na celou stánku, jak by se dalo od románu očekávat. Většinou se objevují uprostřed textu s jednoduchým vyobrazením krajiny a symbolu, ukazují postavy ve stínu nebo obrysy budov. Ilustrace svým decentním provedením nepřebíjí děj a tvoří jakýsi bonus navíc k výbornému psanému textu. Stylově se velmi blíží právě komiksu Hellboy, na kterém oba autoři spolupracují.

Soutěž recenzentů (dlouhé logo)

Publikace Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr potěší všechny milovníky gotického románu, ale i fanoušky tajemna a ponuré atmosféry. Mike Mignola a Christopher Golden tvoří dokonale doplňující se tvůrčí dvojici, která se nebojí oprášit staré téma a změnit ho tak, aby vyhovovalo modernímu čtenáři.

Název originálu: Baltimore, or The Steadfast Tin Soldier and the Vampire
Český název: Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr
Autor: Mike Mignola, Christopher Golden
Překlad: Jana Odehnalová
Počet stran: 304
Obálka: Mike Mignola
Vazba: vázaná
Rozměry: 185 x 240mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V románu Baltimore se rozpoutala epická bitva mezi upíry a lidmi