Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V Prinz Prager Gallery na vás nyní dopadne sklíčenost

Kamila Nováková

Kamila Nováková

8. 6. 2011

FOTO:Anežka Hošková - Bez názvuNenávist k sobě samému, neschopnost sžít se s realitou, pocity, které člověk touží ze sebe dostat pryč. To převážně podněcuje tvorbu mladých umělců Anežky a Jakuba Hoškových, kterou si můžete nyní prohlédnout na výstavě Paranoid Couch Potato. Koná se od 18.května v Prinz Prager Gallery.

FOTO:Anežka Hošková - Bez názvu

Pro obrazy Anežky Hoškové je typická ponurost a skrytá symbolika Zdroj: Prinz Prager Gallery

Paranoid Couch Potato představuje díla sourozenců Hoškových, která se po tematické stránce sice shodují, ale po technické značně liší. Jakub Hošek, starší ze sourozenecké dvojice, je absolvoventem pražské Akademie výtvarných umění. Anežka Hošková vystudovala Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Mají za sebou řadu samostatných i kolektivních výstav. Práce staršího ze sourozenců  lze nyní vidět třeba i v Galerii hlavního města Prahy, kde jsou součástí nově vzniklé stálé expozice Po sametu.

Výstava obou mladých umělců  se koná v Prinz Prager Gallery. Tento výstavní prostor funguje od podzimu roku 2008. Zaměřuje se především na současné umění, přičemž spolupracuje s vybranými výtvarníky, jejichž tvorbu prezentuje ve vlastním prostředí i na mezinárodních veletrzích a uvádí je tak ve všeobecnou známost.

Agresivní barevnost versus šedé odstíny

Způsob, jakým Hoškovi pracují na svých  dílech, vytváří výrazný rozdíl mezi jejich tvorbou. Jakub složitým používáním šablon a vrstvením barev dosahuje nezvyklé ostrosti vymezení ploch a pracuje s nepřirozenými až jedovatými odstíny. Naproti tomu barvy v Anežčiných dílech jsou umírněné, až ponuré, a navzájem se prolínají. Nevytváří mezi sebou prudký kontrast, který lze vidět na obrazech jejího bratra. Výjevy působí pohádkově, ale jsou zároveň tajemné, stinné, depresivní. Poselství prozrazuje symbolika, jež je často spojena s náboženskou a kulturní tematikou. Jakub Hošek užívá k těmto účelům písmo. To je však většinou  skryté a svou podobou zapadá do celkové kompozice obrazu.

A jaký pocit vyvolává samotná výstava? Inu, budí neklid. Z Jakubových pláten vás po celou dobu pozorují zlé oranžové oči, Anežčiny obrazy kolem sebe šíří chlad a rozpíjí se na nich krvavě rudé skvrny. Je zvláštní, že díla obou umělců ve vás vyvolají stejné pocity, konkrétně úzkost a melancholii, ačkoliv při jejich malbě byly použity rozdílné metody.

Paranoid Couch Potato

Datum: 18.5. – 25.6 2011

Místo konání: Prinz Prager Gallery, Osadní 35 , 170 00 Praha 7

Vstup: Zdarma

Více informací: www.prinzprager.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Prinz Prager Gallery na vás nyní dopadne sklíčenost