Menu
TOPZINE.cz
Hudba

V posledním finálovém kole SuperStar zazněly rockové a reggae hity

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

30. 5. 2011

FOTO: Gabriela GunčíkováOsmé, a tedy poslední finálové kolo si pro soutěžící připravilo hned tři skladby – jednu si vybrali sami soutěžící, jednu vybrala porota a jednu měl na svědomí Meky Žbirka. Kdo z posledních třech soutěžících se se skladbami popral nejlépe a podívá se do superfinále?

FOTO: Gabriela Gunčíková

Gabriela Gunčíková, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Meky Žbirka se setkal se všemi soutěžícími. Ještě předtím, než jsme mohli jednotlivá setkání pozorovat jako němí svědci, vyjádřil se Meky k celé soutěži jako k unikátní příležitosti pro začínající zpěváky. Zmínil se také o tom, jak těžké byly jeho začátky. Večer otevřel smyslným duetem s Marthou. Zazněla skladba Čo bolí, to prebolí.

Poté už byl Meky usazen na čestné místo a pozornost se přesunula výhradně na finalisty. První medailonek patřil Gabriele Gunčíkové. Meky pro ni zvolil skladbu Atlantida. A Meky spontánně s úsměvem poznamenal, že Gábina ji zpívá jako jeho matka. Společně však upravili tóninu a Gabriela se poprala se slovenštinou.

Celé vystoupení ale působilo poněkud nudně. Nevýrazný projev byl doprovázen nejistými, příliš hlubokými tóny. Reputaci si Gabriela alespoň trochu napravila až refrénem, ve kterém dala svému hlasu pořádně vyniknout.

Jak to viděla porota?

Osvaldová: Nejprve jsem si říkala: jejda, jejda, to je nějaký divný. Pak jste to vylepšila, ale marná sláva, originál je nedostižnej.

Zeťová: Ve slokách ta naléhavost byla. Mně se to líbilo.

Habera: Je těžké zpívat mužskou věc. Myslel jsem, že to bude větší průšvih. Ještě ti musím pochválit slovenštinu. Refrén byl super.

Rytmus: Zpěv už nemusím rozebírat, když ses dostala takhle daleko. Bylo to profi.

Můj verdikt: Nuda, nuda, nuda. Měla jsem co dělat, abych nepřepnula na jiný program. Pro mě Gabriely nejhorší vystoupení.

Žbirka: Jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Jako druhý přišel na řadu Michal Šeps. Meky vybral skladbu Doktor Jakyll, Mr. Hyde. Je z ní trochu cítit reggae, a právě to byl důvod, proč ji Meky vybral. Chtěl, aby se v ní Michal našel. Ten se s písní vyrovnal celkem dobře. Mekyho píseň si upravil tak, že se v jeho podání dala poslouchat bez větších problémů, aniž by se na tvářích objevovaly kyselé výrazy.

Jak to viděla porota?

Zeťová: Úplně mě to neuchvátilo.

Habera: Ty jsi dobře vyčuraný. V každém rozhovoru říkáš, že bys chtěl vypadnout, ale na jevišti to tak vůbec nevypadá. Velmi slušné. Kapela si nikdy nemůže být jistá, jak to u tebe dopadne.

Rytmus: Bylo to dobré. Freestyle a sranda.

Osvaldová: Stalo se z toho něco úplně jinýho, ale ve vašem pojetí zábavnýho.

Můj verdikt: Nemusela jsem si zacpávat uši jako u mnohých skladeb předchozích kol. Takže fajn.

Žbirka: Je svůj. Přinesl do SuperStar nový prvek. Nesnaží se zalíbit se ostatním.

Trojici skladeb od Mekyho Žbirky uzavřela interpretace skladby Balada o pol‘ných vtákoch Lukáše Adamce. Lukáš vykouzlil intimní atmosféru, položil se do každého tónu a prožil každé odzpívané slovo. Úžasně vynikla také kapela – především smyčce, jež svým zvukem skvěle vystihly danou atmosféru.

Jak to viděla porota?

Habera: Trochu bych zpestřil frázování, ale byla tam strašně dobrá místa. Jsem s tím spokojený.

Rytmus: Cítil jsem na tobě, že máš s tím zpěvem nějaký problém. Ale dovolím si tvrdit, že jsi nejuniverzálnější zpěvák této soutěže. Měl bys právem postoupit do finále. Jsi pán.

Osvaldová: Místama vám to trochu ujelo, ale měl jste tam tak krásný místa, že dnes jste byl pro mě nejlepší.

Zeťová: Šla z toho ta emoce. Moc se ti to povedlo.

Můj verdikt: Nechtěla jsem, aby to skončilo.

Žbirka: Cítím z Lukáše muzikanta.

Na závěr prvního hudebního bloku zazněla společná píseň všech třech finalistů, kteří byli doprovázeni dětským sborem Kids Republic. Napjatá soutěžní atmosféra tak byla odlehčena skladbou Another Brick in the Wall od legendárních Pink Floyd.

Druhá třetina patřila porotě. Respektive na ni padla povinnost vybrat soutěžícím písně. Jejich první výběr byli Roxette pro Gabrielu Gunčíkovou. V této skladbě se Gabriela opět našla. Na jeviště vstoupila nám již dobře známá sebevědomá rockerka s pevným hlasem a zároveň citlivým projevem.

Jak to viděla porota?

Rytmus: Bylo to ukázkové.

Osvaldová: Myslím, že by to zasluhovalo delší rozbor. Já jsem si tady něco připravila… (zvedá ruku s palcem otočeným vzhůru)

Zeťová: Jsi velmi dobrá zpěvačka.

Habera: Vytáhla jsi všechny své zbraně. Ještě jsem nikdy neslyšel, aby někdo zazpíval tuto píseň jako ty.

Můj verdikt: Díky Roxette jsem zapomněla na první výstup.

Ve zpěvu pokračoval Michal Šeps. Porota pro něj zvolila píseň English Man in New York, ve které je jemný nádech reggae a dá se s ní dobře pracovat. Jak jinak. Michal si znovu zvolil své vlastní, osobité podání. I když ke konci skladby vypadal jako pod vlivem omamné látky více než obvykle, bylo to celkem milé.

Jak to viděla porota?

Osvaldová: Originální jamajská angličtina, krásné tance, originální pojetí. Dobrý to bylo.

Zeťová: Vybrali jsme to hezky, ale ty mě rozčiluješ, že do sebe nedostaneš ten text. Mohlo to být lepší.

Habera: Kapela hrála sakra dobře a ty jsi asi od půlky písničky na to kašlal. Ale věřil jsem ti ten refrén. Jsem spokojený.

Rytmus: Dneska jsi byl nejlepší. Ale kapela byla kvalitnější než Michalův zpěv.

Můj verdikt: Kromě samotného zpěvu nemůžu překousnout tu příšernou angličtinu.

Na Lukáše Adamce čekala skladba Nothing Else Matters od Metallicy. Porota mu ji vybrala kvůli Lukášovu hlasu, který se pro skladbu skvěle hodí. Chtěli mu zkrátka udělat radost. A Lukáš zase udělal radost porotě svým vystoupením.

Jak to viděla porota?

Zeťová: Je to jiný, ale vůbec si nemyslím, že špatný.

Habera: Ukázal jsi, že dobrý zpěvák je ten, který to má i v dolních polohách v pořádku. Jsi pan zpěvák.

Rytmus: Nekopíroval jsi Metallicu, což totálně cením. Dáváš do toho sebe. Bylo to fajnové.

Osvaldová: Už je to tak dobrý, že na tom není co hodnotit. Bavil mě váš úsporný projev. Bylo to vkusný, hrozně se mi to líbilo.

Můj verdikt: Nádhera.

Poslední kolo patřilo skladbám, které si soutěžící vybírali sami. Gabriela Gunčíková zvolila Tinu Turner a její hit We Don’t Need Another Hero. Již při prvních tónech skladby bylo vidět, že Gabriela zvolila správně. Její projev byl přirozený a zároveň velmi dynamický.

Jak to viděla porota?

Habera: Gábina Gunčíková by měla rozhodně být ve finále Česko Slovenské SuperStar.

Rytmus: Ani už nemohu najít slova, jak bych tě vychválil. Bylo to famózní.

Osvaldová: Byl to šťastný výběr. Na této písničce jste ukázala všechno, co umíte.

Zeťová: Konečně je tady zpěvačka, před kterou se můžou všichni klanět.

Můj verdikt: Lehké, energické, profesionální.

Bob Marley a jeho skladba Roots Rock Reggae byla jasnou volbou pro Michala Šepse. Všichni už asi víme, že Michalovi tahle poloha sedí ze všech nejvíce. Na jeho vystoupení bylo vidět, že si skladbu užívá, že mu hudba jde přímo od srdce. Michal tak přenesl do Prahy trochu té uvolněnosti a pohody z Jamajky.

Jak to viděla porota?

Rytmus: Toto jsi ty. Toto ti věřím.

Osvaldová: Tohle bylo dobrý. Nechtěl byste někdy zkusit reggae?

Zeťová: Konečně jsem tě viděla šťastnýho. Bylo to dobrý.

Habera: Ty jsi doma v reggae. Ale do finále bych tě neposlal.

Můj verdikt: Reggae je to jediné, čemu by se měl Michal věnovat. Bylo to skvělé.

Poslední skladba od Foo Fighters patřila Lukáši Adamcovi. Také Lukáš byl v této skladbě jako ryba ve vodě. Odvázal se, zapomněl na soutěž a nechal posluchače, aby se spolu s ním ponořili do hloubky skladby Best of You.

Jak to viděla porota?

Osvaldová: Bylo to skvělý, plný emocí, klobouk dolů.

Zeťová: Takhle si představuju dobrou muziku, dobrého zpěváka. Ještě kapela a je to.

Habera: Ty bys měl být ten druhý, který by měl být ve finále.

Rytmus: Lukáš Adamec si zaslouží být ve finále právem.

Můj verdikt: Ta skladba mě pohltila. Lukáš byl fantastický.

Na úplný závěr vystoupili Kids Republic se skladbou Somewhere Over the Rainbow. Na jevišti se rozhostila nálada plná lásky, míru a něhy. Z hlediště byly vidět jen zasněné a upřímné pohledy, a na okamžik tak bylo zapomenuto na rivalitu a soutěživou atmosféru Česko Slovenské SuperStar.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V posledním finálovém kole SuperStar zazněly rockové a reggae hity