Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

V Plzni začíná festival Divadlo. Hlavním lákadlem je lotyšská inscenace beze slov Sound of Silence

Redakce

Redakce

15. 9. 2010

FOTO: Fandím divadluJiž osmnáctým rokem se na šest dní stane Plzeň centrem divadelního umění. Na mezinárodním festivalu Divadlo budou od 15. do 23. září k vidění známé inscenace kamenných divadel i méně známé divadelní kusy.

FOTO: Loď pro panenky (divadelní hra)

Loď pro panenky Zdroj: Festival Divadlo

„Letos jsme se při výběru programu zaměřili na prestižní národní scény na straně jedné a, podobně jako loni, na mladé evropské tvůrce na straně druhé,“ uvedl ředitel festivalu Jan Burian.

Hlavní programová část proběhne ve dnech 15. až 19. září a diváci budou mít možnost zhlédnout na 35 inscenací domácí i zahraniční tvorby. Zahajujícím představením bude cenami ověnčená inscenace Slovenského národního divadla Anna Kareninová režiséra Romana Poláka.

Čekání na Lotyše

Hlavním lákadlem festivalu je pak pozoruhodná inscenace Nového rižského divadla Sound of Silence v režii Alvise Hermanise. Toto v Evropě velice známé a úspěšné představení beze slov tvořené pouze písněmi Simona a Garfunkela, se inspirovalo koncertem těchto dvou písničkářů v roce 1968 v Rize, který se nikdy nekonal. Na programu je tato nevšední inscenace hned dvakrát, a to 16. a 17. září.

FOTO: Sound of Silence, lotyšská divadelní hra

Sound of Silence

Czech Theatre Showcase

Tuzemská  divadla se navíc stanou již podruhé součástí přehlídky Czech Theatre Showcase, pořádané ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem, která zahraničním producentům, kritikům či divadelníkům prezentuje nejlepší české scény. V českém výběru osvědčených divadel a režisérů se tedy představí nejzajímavější inscenace uplynulé sezony. Návštěvníci festivalu tak uvidí jak pražské scény – Dejvické divadlo (Muž bez minulosti), Divadlo Komedie (Weissenstein), Národní divadlo (Blackbird), Divadlo Na Fidlovačce (Benefice aneb Zachraňte svého Afričana), Farma v jeskyni (Divadlo / The Theatre), tak i dvě z Brna – Národní divadlo BrnoDivadlo Reduta (Elementární částice), Husa na provázku (Prase) -a dále Divadlo Petra Bezruče z Ostravy (Divoká kachna), Naivní divadlo z Liberce (Labutí jezírko) a hostitelská divadla J. K. Tyla (Monty Python´s Spamalot) a Alfa (James Blond) z Plzně.

Na hlavní část festivalu tradičně naváže 20. až 23. září epilog s výběrem dalších pražských divadel – Divadlo v Dlouhé (U Hitlerů v kuchyni), Divadlo ABC (Saturnin) a Činoherní klub (Léda).

Místo pro alternativní žánry

Na Divadle budou vedle klasických inscenací k vidění i počiny alternativnějšího rázu, a to v rámci tzv. OFF programu. Improvizační divadlo VOSTO5, divadlo Letí či projekty z oblasti nového cirkusu, pohybového a  alternativního divadla pořádané o.s. Johan, Antalya State Theatre z Turecka, Divadlo Pôtoň ze Slovenska, Cirkus Mlejn, VerTeDance, Divadlo Archa… to je pouze několik jmen, která se představí v prostoru Moving Station (železniční zastávka Plzeň – jižní předměstí), v objektu bývalého pivovaru Světovar a také v klášteru Plasy.

FOTO: Emigrantes - taneční představení

Emigrantes

Součástí pestré divadelní nabídky je i několik akcí ve veřejném prostoru. Přímo na hlavním plzeňském náměstí Republiky uvede hamburský soubor Bängditos Theater představení Fontána / Überfluss. Další dva večery budou v Křižíkových sadech patřit nevšední inscenaci TaBALADA česko-francouzského souboru Décalages, která je volně inspirovaná japonskou legendou Obasute a kombinuje postupy a techniky cirkusového umění, vzdušné akrobacie, fyzického a loutkového divadla s hudbou a zpěvem. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program zahrnující workshop a výstavu divadelní fotografie, videoworkshop, výstavu Nové divadlo v Plzni a diskuse.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Plzni začíná festival Divadlo. Hlavním lákadlem je lotyšská inscenace beze slov Sound of Silence