×
TOPZINE.cz

V Ostravě byla pokřtěna poslední kniha Jana Balabána Zeptej se táty

FOTO: Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz!SPECIÁL! Během prvního prázdninového dne v Ostravě proběhl v rámci Měsíce autorského čtení křest povídkového souboru Zeptej se táty, jehož autorem je nedávno zesnulý prozaik Jan Balabán. A protože (jak říkal moderátor večera Petr Hruška) „Honza si nikdy nepotrpěl na šaškárny“, nekřtila se kniha sektem a celý večer se odehrál v duchu vzpomínání.

FOTO: Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz
Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Celým večerem provázel Balabánův blízký přítel, básník Petr Hruška, který vyzýval jednotlivé hosty ke čtení ukázek knihy. Mezi hosty se objevil Ivan Motýl, Hana Půchová, ale i autorův syn. Přítomen byli Miroslav Balaštík anebo předseda českého centra PEN Klubu Jiří Dědeček. Balabán v knize Zeptej se táty (nakladatelství Host) dojemně i vtipně nahlíží na individuální tragiku lidských osudů, tematizována je především smrt a umírání.

Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z tohoto podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost.
Petr Hruška

Jan Balabán (1961-2010) na Měsíci autorského čtení 2009, Foto: David Konečný

Přítomný Jan Balabán

FOTO: Petr Hruška
Petr Hruška čte z knihy Jana Balabána, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Během večera však nezůstalo jen u ukázek. Svou roli dostal i sám Jan Balabán, a to v audiovizuálních záznamech, v nichž hodnotil jednotlivé aspekty života a periferii města přirovnával k periferii života. I když Jan Balabán nedokončil svou rozpracovanou divadelní hru Bezruč ?! (právě název hry byl předmětem diskuse během večera, jehož názvem si nikdo z přítomných nebyl úplně jistý), místností zazněla i hudba náležející k právě této hře. Postarala se o ni hudební formace Magdon, která některé Bezručovy básně zhudebnila.

Na závěr večera přečetl Petr Hruška ediční poznámku z knihy Zeptej se táty, jež končí oblíbeným citátem Jana Balabána. Ostatně: stejný citát si jako motto své knihy Komu zvoní hrana zvolil i Ernst Hemingway.

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny: spláchne-li moře hroudu, je Evropa menší, jako by to byl mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj. Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.
John Donne

Prodloužený víkend v Ostravě

V sobotu 3. 7. můžete navštívit autorské čtení Alaina Rousella (*1948); jeho první kniha Le Texte impossible (Nemožný text) byla šířena cyklostylem, vřele ji přijal například Roland Barthes. Autor, jehož oblíbenou květinou je jeho žena, dokáže být shovívavý k hloupým chybám.

Enzo Corman (*1953) je francouzský dramatik a textař, který rád píše o energii života; v Ostravě vystoupí v neděli 4. července. Jednu z jeho her (Berlíně, ty tančíš se smrtí) přeložili do češtiny Matylda a Michal Lázňovští. Nesnáší samolibost, rád má černou barvu a vrány.

Během pondělního večera v Ostravě vystoupí Antoine Volodine (*1949), jenž tvrdí, že píše post-exotické texty. Je houževnatý, u žen mužů si nejvíce cení věrnosti, a kdyby si měl vybrat, chtěl by žít v Singapuru. V úterý 6. 7. se můžete v Ostravě večera s emeritním profesorem pařížské univerzity Claudem Mouchardem (*1941).

Čtení francouzských autorů začínají v 19 hodin, čtení autorů českých (třeba Ivana Landsmanna anebo Ivana Matouška) ve 20.30 hodin. Všechna čtení probíhají v Brně o den dříve než v Ostravě.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..