Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Normandii se skrývá kaple v koruně stromu. Je zasvěcena Panně Marii

Redakce

Redakce

18. 1. 2012

FOTO: Oak-Chapel-Allouville-BellefousseNenápadné francouzské městečko Allouville-Bellefosse s tisícovkou obyvatel ukrývá malý světový unikát. Tím je Chêne Chapelle neboli dubová kaple.

FOTO: Kaple v koruně stromu

K místu se schází i mnoho poutníků, Zdroj: odditycentral.com

O stáří stromu se vedou debaty. S jistotou se ale dá říct, že se jedná o nejstrarší strom ve Francii. Záznamy o tomto dubu existují už z třináctého století. Pověst, která se o něm traduje, tvrdí, že je víc než 1000 let starý. Odborníci ale namítají, že strom může mít asi 800 let, čímž se shodují se záznamy ze starých kronik.

FOTO: Oak-Chapel-Allouville-Bellefousse

Stromové dílo je vysoké 15 metrů

V sedmnáctém století  do stromu uhodil blesk. Mohutný dub však tuto ránu ustál. A i když po úderu blesku zůstala uprostřed stromu obrovská díra, brzy se na něm objevily nové větve a začaly se zelenat čerstvé listy.

Místní něco takového považovali za zázrak, a tak se časem rozhodli přetvořit vypálenou díru ve stromě na kapli. Strom se rychle stal poutním místem a kaple v jeho útrobách byla zasvěcena Marii. Poutníci se zde dodnes scházejí 15. srpna v den Nanebevzetí Panny Marie.

Stromové dílo je vysoké 15 metrů a má obvod 16 metrů. Jeho malebný vzhled ale bohužel nemůže zakrýt fakt, že strom rychle stárne. Z tohoto důvodu ho dnes podepírá několik dřevěných pilířů a místa, kde opadává kůra, zakrývají dřevěné šindele. Neuvěřitelné architektonické dílo se skládá ze dvou modliteben a spirálovitého schodiště.

Pokud někdy do Normandie zavítáte, rozhodně si tuhle výjimečnou stavbu nenechte ujít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Normandii se skrývá kaple v koruně stromu. Je zasvěcena Panně Marii