Menu
TOPZINE.cz
Hudba

V Německu mám pocit, jako bych hrál pro své sousedy, říká Kai Hansen z Gamma Ray

Martin Palounek

Martin Palounek

18. 6. 2011

!Exkluzivně!V pátek 24. června vystoupí na třineckém festivalu Noc plná hvězd coby headliner německá powermetalová formace Gamma Ray. Frontman Kai Hansen poskytl k této příležitosti telefonický rozhovor exkluzivně pro Topzine.cz.

Kai Hansen, Zdroj: gammaray.org

Počátek kapely se váže k odchodu kytaristy Kaie Hansena z německých Helloween. Vzápětí zakládá svůj vlastní projekt s názvem Gamma Ray. Stylově navazuje na své kořeny, od kterých se jeho bývalá kapela odklonila.

Dává tak vzniknout jedinečnému subžánru, někdy označovanému také jako německý powermetal, ze kterého vychází mnoho dalších metalových skupin, převážně právě německých. Oficiální diskografie čítá momentálně deset alb a zatím to nevypadá, že by bylo možné kapelu zastavit.

Gamma Ray nejsou na našem území tak úplně pokládáni za cizince. Několikrát se objevili na festivalu Masters of Rock, v zimě i v létě. Kromě toho nezřídka pořádají v ČR i samostatné koncerty. Nyní jsou spolu se skupinou Mr. Big hlavními lákadly třineckého festivalu Noc plná hvězd. Na otázky neodpovídá nikdo jiný než sám muž, který to vše započal, Kai Hansen.

Za poslední dva roky jste odehráli v Čechách jeden koncert a dva festivaly, přičemž příští týden hrajete na Noci plné hvězd. Znamená to, že radši jezdíte po festivalech?

To nejde takhle říct, protože já hrozně miluji obojí! Atmosféra na velkých festivalech je úžasná, sice máš krátký čas a střídá se tam hodně kapel, ale zase je to možnost zahrát pro mnohem více lidí. Stejně tak jsou ale skvělé i samostatné koncerty, kdy můžeme mít vlastní velkou stage v našem vlastním stylu a hrát plný set a fanoušci jsou tam jenom pro nás.

Během miniturné Skeletons and Majesties v Německu jste natáčeli dva koncerty. Kdy budou tyto záznamy dostupné fanouškům?

Momentálně ještě čekáme, až dostaneme do ruky záznam z jednoho koncertu, takže pak nastane rozhodování, jestli použijeme oba koncerty, jeden z nich, případně které části konkrétně použijeme. Všechno bude hotové na podzim, v září, pravděpodobně.

A co bude následovat poté? Příprava dalšího alba?

Ne, to ne, na to je příliš brzy. V prvé řadě bychom chtěli vyrazit na další, tentokrát celosvětovou část turné Skeletons and Majesties. Strašně moc se na to těším, chceme hrát co nejvíc koncertů, v co nejvíce zemích to jen bude možné. Bude to každopádně veliké. Samozřejmě během té doby budou vznikat i nové songy, nicméně do studia se zase vydáme nejdříve, až tahle šňůra skončí. To je ale ještě strašně daleko.

Jaký máš pocit, když máš jít na pódium s náhradníkem za nějakého spoluhráče? Jako když byl Dirk nedávno v nemocnici a místo něj odehrál show Tobias Exxel z Edguy?

Je to velmi zvláštní pocit. Nemáš takovou jistotu, je tam s tebou na pódiu v podstatě někdo cizí. V případě Tobiase to ovšem bylo trochu o něčem jiném. Známe se s Edguy dlouho a jsme přátelé. Celé to bylo trošku jako show s dlouholetým fanouškem, který si přišel zahrát se svou oblíbenou kapelou. Takže vše dopadlo dobře, a když Dirk opět nastoupil, vše bylo zase jako dřív.

Očividně máš dobré vztahy s Edguy. Koneckonců jste s Henjem nahráli spoustu věcí pro projekt Avantasia, který je prací jejich frontmana, Tobiase Sammeta. Dokonce jste s tímto projektem jeli i na turné. Jaké to bylo?

Celý ten projekt byla jedna velká legrace a všichni lidé, co v tom projektu účinkovali s námi, byli naprosto skvělí a bezvadně se s nimi vycházelo. Moc mě to bavilo.

Album To the Metal obdrželo v ČR sedmnáctou příčku, loňská show v Praze byla totálně vyprodaná. Jací jsou podle tebe čeští fanoušci?

Čeští fanoušci jsou prostě úžasní. Mají v sobě něco, co nikde jinde nenajdeš. Každá show tady byla suprová, takže určitě můžu říct, že zde moc rádi hrajeme.

Kde hrajete úplně nejraději? Doma v Německu nebo někde venku?

Nemůžu říct, že by mě koncerty v Německu nebavily, to ne, ale co si opravdu strašně moc užívám, je světová tour. Je velmi zábavné cestovat a hrát před fanoušky nejrůznějších kultur a národností. Rád vystupuji v cizině, v Německu mám pocit, jako bych hrál pro své sousedy a je to takové jiné, nemá to většinou ten náboj, víš jak to myslím?

U nás to dost často bývá tak, že je kapela uznávaná v zahraničí, ale doma je prakticky neznámá, máš na mysli něco takového?

Přesně tak. Tohle je věc, kterou jsem nikdy nedokázal pochopit, ale je to tak po celém světě, kam se podíváš, naprosto všude. Mnoho našich kapel je známějších v zahraničí než doma, a myslím si, že ani Gamma Ray není v tomhle ohledu tak úplně výjimkou. Ale s tím asi nikdo z nás nic neudělá, tak to prostě je.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Německu mám pocit, jako bych hrál pro své sousedy, říká Kai Hansen z Gamma Ray