Menu
TOPZINE.cz
Výstavy a vernisáže v Praze 2023

V Náprstkově muzeu v Praze ožijí egyptské mumie

Eva Chytková

Eva Chytková

4. 5. 2011

Náprstkovo muzeum Národního muzea v Praze vystaví fond staroegyptských mumií po dlouhých čtyřiceti letech. Nenechte si ujít odhalení záhad těchto mumií.

FOTO: Vešebty - pohřební sošky

Vešebty – pohřební sošky, Zdroj: nm.cz

Výstava vznikla za účelem prezentace výsledků výzkumu, který provádělo Národní muzeum ve spolupráci s Diagnostickým centrem Mediscan, které se na zkoumání mumií starověkého Egypta specializuje. Výzkum probíhal od roku 2009 a pomocí výpočetního tomografu byly zkoumány mumie ze sbírek Náprstkova muzea v Praze. Jednalo se především o lidské a zvířecí mumie.

FOTO: Staroegyptské mumie

Staroegyptské mumie

Návštěvníkům budou zpřístupněny tři výstavní sály, kde bude k vidění sedm mumifikovaných dospělých těl a jedno dětské. Mimo to zde budou i jejich rakve spolu s pohřební výbavou. Samostatnou část tvoří zvířecí mumie a jejich kulty.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur se nachází na Betlémském náměstí v Praze a je stálou součástí Národního muzea. Původně soukromé muzeum zřídil v roce 1862 Vojtěch Náprstek. K muzeu postupně budoval i knihovnu, která shromažďovala angloamerickou literaturu. Po 2. světové válce se muzeum zaměřilo na mimoevropské kultury.

Stálou výstavu doplní i doprovodný program.  Jedná se o komentované prohlídky či odborné přednášky, například o základních faktech týkajících se mumií nebo přednáška přímo věnovaná výzkumu egyptských mumií v ČR či mumifikaci. Dále bude návštěvníkům umožněno se zúčastnit praktických dílen: výtvarné dílny Staroegyptský náhrdelník a Staroegyptské hieroglyfy pro rodiče s dětmi.

Výstava Egyptské mumie se koná ve dnech 5. května až 30. září

Doprovodný program: 5. května 2011 až 28. května 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Náprstkově muzeu v Praze ožijí egyptské mumie