Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V Miláně budou mít park v korunách stromů. Vypěstují dvoupatrové sakury

Kamila Nováková

Kamila Nováková

6. 1. 2012

FOTO: Sakura jako studovna, vizualizace studia VisiondivisionSedíte v koruně stromu, na vaše tělo dopadají hřejivé paprsky slunce, pročítáte skripta na blížící se zkoušku a ještě k tomu občas uzobnete čerstvě utržené ovoce. Nesmyslná vize? Mýlíte se. Tahle pohádka se totiž možná stane skutečností.

FOTO: Sakura jako studovna, vizualizace studia Visiondivision

Budova bude mít tvar přesýpacích hodin Zdroj: visiondivision.com

Nápad studovny tvořené sakurami, tedy japonskými třešněmi, se zrodil ve firmě Visiondivision. Představila ho poprvé na mezinárodním veletrhu MIAW 2 pořádaném Politecnico di Milano, největší italskou technickou univerzitou. MIAW2 prezentuje projekty vytvářené v duchu zeleného designu, kdy myšlenkami přeměn lesa vznikají návrhy, jejichž stavba bude v souladu s životním prostředím.

Visiondivision je architektonické studio sídlící ve švédském Stockholmu. Za jeho vznikem stojí architekti Anders Berensson a Ulf Mejergren. Mají za sebou mnoho projektů i teoretických realizací, které si můžete prohlédnout na jeho oficiálních stránkách.

Stavbu nyní tvoří několik mladých stromků rozmístěných do kruhu o průměru osmi metrů. Ve středu stojí věž z dřevěných trámů, ke které jsou stromy uvázány tenkými provazy. Kostra pomáhá dosáhnout požadováného tvaru budovy. Kmeny od sebe rostou ve stejných vzdálenostech. Výjimku tvoří pouze dva páry, mezi nimi vznikne postupným tvarováním větví schodiště i se zábradlím. Schody povedou do patra z korun stromů.

FOTO: Nákres projektu The Patient Gardener Visiondivision

Oporou pro rostoucí sakury je dřevěná věž

Visiondivision chce touto studovnou, která bude součástí campusu Politecnico di Milano dokázat, že k budování architektury můžeme využít přírodu. Sníží se tak dopad na životní prostředí, neboť se ušetří za materiál, jeho převoz a navíc se nevytváří prakticky žádný odpad.

FOTO: Vizualizace projektu The Patient Gardener od Visiondivision

Nábytek ve studovně bude tvořen přírodními materiály

Altán bude vybaven i organickým nábytkem. Jídelna v přízemí nabídne posezení u stolku na čtyřech židlích – švestkových stromcích, které kromě pohodlí poskytnou i něco na zub. Pokud by někomu přišly větve trochu nepohodlné, uvelebil by se v křesle, jehož kartonovou kostru vyplňuje zemina, z níž roste tráva. Nebo by vyšel do patra a rozvalil se na měkký travnatý polštář vytvořený z pytle na brambory a ochutnával z korun třešní díky důmyslnému roubování všemožné druhy ovoce.

Trpělivost růže přináší. Nebo třešně?

Na pohádkovou oázu klidu si však ještě chvíli počkáme. Tato architektura budoucnosti má jednu nevýhodu. Příroda si s její stavbou dává na čas, na což vlastně upozorňuje i samotný název tohoto projektu The Patient Gardener (Trpělivý zahradník). A tak těžko říci, kdo se konečné podoby návrhu dočká, jelikož práce dle odhadů potrvají 60 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Miláně budou mít park v korunách stromů. Vypěstují dvoupatrové sakury