Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

V Mexiku je lepší být ošklivá, zachráníte se, říká Jennifer Clementová

Redakce

Redakce

10. 12. 2014

Násilí na ženách, obchod s drogami a rozklad společnosti. Tak popisuje autorka Jennifer Clementová společnost v Mexiku. Její román s názvem Ukradené modlitby se navíc odehrává v hornaté oblasti země, kde si žena zachrání život jedinou věcí – když bude ošklivá.

OBR: Ukradené modlitby

Mexiko je králikárnou ukrytých žen, říká Jennifer Clementová. Zdroj: Nakladatelství Knižní klub

Román Ukradené modlitby od Jennifer Clementové se odehrává v hornaté oblasti Guerrero v jihozápadním Mexiku. Autorka tematizuje bezohledné násilí na ženách a rozklad mexické společnosti v důsledku obchodu s drogami.

Je lepší být ošklivá holka

Prostřednictvím náctileté Ladydi s černým humorem líčí krutou realitu života žen v současném Mexiku, kde je podle hlavní hrdinky ze všeho nejlepší být ošklivá holka. Ty krásné se totiž stanou obětí únosu.

Jennifer Clementová se narodila v USA, s rodiči se však záhy přestěhovala do Mexika, kde vyrůstala a strávila většinu svého života. V letech 2009 až 2012 byla prezidentkou mexického PEN klubu. Je autorkou memoárové knihy Widow Basquiat z roku 2003, mapující vztah malíře Jeana-Michela Basquiata a jeho manželky a múzy Suzanne Malloukové. Napsala také několik sbírek poezie a tří romány: True Story Based On Lies (2003), The Poison That Fascinates (2008) a Prayers For The Stolen (2014, Ukradené modlitby).

Jennifer Clementová píše o prostředí, které dobře zná. Ač původem Američanka, prožila většinu svého života v Mexiku. Příběh Ladydi je podle slov autorky smyšlený, třebaže se zakládá na skutečnosti.

Více než deset let vedla Clementová rozhovory s dívkami a ženami v mexických věznicích i tajných úkrytech. „Zpovídala jsem přítelkyně, manželky a dcery překupníků drog a brzy jsem pochopila, že Mexiko je králíkárnou ukrytých žen,“ říká Clementová.

Clementová jezdila přímo do Guerrea, které je nechvalně proslulé heroinovými laboratořemi, chudobou a násilím. Nějaký čas poté, co začala se svým výzkumem, dostala doporučení, aby přestala. „Situace v Mexiku eskalovala do té míry, že moje vyšetřování se stalo neuvěřitelně nebezpečným,“ svěřila se Clementová v rozhovoru pro britský Telegraph.

OBR: Ukradené modlitbyObchod s drogami je podle ní jen zlomkem problémů současného Mexika. Jedním z nejrozšířenějších zločinů jsou únosy mladých žen a dívek. „Ženu lze prodat různým majitelům mnohokrát, jako prostitutku i tucetkrát za jediný den, kdežto igelitový sáček drogy se dá prodat jen jednou,“ vysvětluje Clementová.

Je nebezpečné být dívkou

A o čem kniha vypráví? Ladydi Garcia Martinez je vášnivá, zábavná a chytrá. Ale to není žádná výhra. Narodila se totiž do světa, kde je nebezpečné být dívkou.

V horách mexického Guerrera se musí ženy o sebe postarat samy, protože jejich muži jsou mrtví nebo odešli za prací do Spojených států.

Matky tu převlékají dcery za syny, a pokud to nejde, „dělají je ošklivé“ – stříhají jim vlasy, začerňují zuby, cokoli, jen aby je uchránili před nenasytnými drogovými kartely.

Kdykoli se nablízku objeví neznámé auto, Ladydi se spolu se svými kamarádkami schovávají do děr za domy jako králíci, aby je nikdo neviděl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Mexiku je lepší být ošklivá, zachráníte se, říká Jennifer Clementová