Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

V Maškarádě od Lermontova se každý tak trochu přetvařuje

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

14. 12. 2009

maskarada1Další premiéra Klicperova divadla v Hradci Králové si zahrává s lidskými city, důstojností, nevěrou a žárlivostí, která může vést až k vraždě. Představení Daniela Špinara přenese diváky do světa intrik, podvodů a karbanu v Petrohradě 18. století.

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Špinar své dílo pojal netradičně. V typicky romantické hře spojil prvky novodobé i nekonvenční, např. Baronessinu zlobu vystihne zbíječka z ulice nebo scéna z karetního večírku. Hráči sedí na stoličce od klavíru a z rukou se jim sypou karty, které neberou konce. Pak do lokálu vejde Arbenin. Položí mu otázku: „Jste člověk, nebo démon?“ „Já? – – Jsem hráč!“ odpoví jim.

Arbenin je ústřední postava díla, hráč pokeru, kterého už karbanictví přestalo bavit.Usadil se a vzal si krásnou dívku Ninu. Manželství jim ale překazí maškarní bál, protože na něm Nina ztratí náramek. Co všechno tato maličkost přinese? Jen žárlivost, klepy, pomluvy a nenávist. Zoufalá Nina se snaží Arbenina od všech intrik ochránit, ale nejde to. Celý Petrohrad si šeptá o její nevěře…

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Ondřej Malý září v roli Evžena Arbenina . Ten se chová jako nejsvětaznalejší donchuan. Ovšem jen do doby, kdy se seznámí s Ninou v podání Pavlíny Štorkové. Manželství ho změní v pokorného a milujícího muže, ale intiriky a podvody ho nakonec doženou k obludnému činu. Arbenin Ninu zanije i přesto, jak moc ji miloval. Tato scéna je z celého příběhu nejdojímavější.

Závěrečná scénu pojal Daniel Špinar netradičně. Do pokoje, kde umírá Nina a nad ní se sklání Arbenin, přicházejí návštěvníci jako na prohlídku hradu či jiného uměleckého skvostu. A troufale se s ní fotografují. Jsou štěstím bez sebe, že ukořištili fotku se známou postavou a je jim úplně jedno, že už zemřela. Chovají se jako divoká a bezcitná zvířata!

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Režisér svou hrou kritizuje lidské nedostatky. Snaží se vystihnout hon za sebeuplatněním a sebevyzdvižením nad vším možným, přes všechny překážky. Člověk se chová jako stroj a ve svém zautomatizovaném jednání nemyslí na ostatní lidi. Chová se k nim bezcitně a egoisticky. Kam až nás toto jednání zavede? Přesně tam, kam se dostal i Arbenin!

Maškaráda

Klicperovo divadlo Hradec Králové

Režie: Daniel špinar

Hrají: O.Malý, P. Štorková, V. Dvořák, K. Sedlárová, F. Richtermoc, J. Zapletal, K. Kociánová, M. Nováková, J. Tvrdík a další.

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Maškarádě od Lermontova se každý tak trochu přetvařuje