Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V Louvru se po letech staví. Stane se i zlatý mrak legendou?

Redakce

Redakce

25. 5. 2012

FOTO: Louvre se skleněnou pyramidouOd dob, kdy se v areálu pařížského Louvru naposledy stavělo, uplynulo již téměř čtvrt století. Nyní jedno z nejvýznamnějších světových muzeí opět prochází úpravami, které ho mají přizpůsobit neustále stoupajícím provozním nárokům.

FOTO: Louvre se skleněnou pyramidou

Pařížský Louvre s proslulou skleněnou pyramidou. Zdroj: e-architect.co.uk

Připravované změny v Louvru se budou týkat především prostor pod proslulou skleněnou pyramidou, která slouží jako hlavní vchod do muzea. V posledních letech se totiž tato křižovatka, kde jsou kromě pokladen umístěny i informační přepážky, šatny a řada dalších služeb, stává ve špičce zcela neprůchodnou. Podle nového projektu by tak měla pyramida v budoucnu sloužit především jako místo pro rozjímání, zároveň by zde však zůstal zachován hlavní vstup.

Bezesporu nejpozoruhodnější realizací vznikající v rámci úprav muzea je zastřešení dvora Visconti, který je dnes pro návštěvníky uzavřen. Od roku 2005, kdy byla vyhlášena architektonická soutěž, tak vzniká Golden cloud, efektní skořepinová střecha připomínající vlnící se mořskou hladinu, za jejímž návrhem stojí studio francouzského architekta Rudy Ricciotti a legenda italského designu Mario Bellini.

Pohled do dvora Visconti, Louvre

Práce na zastřešení dvora Visconti se chýlí ke konci. Zdroj: bellini.it

Název si střecha vysloužila nejen kvůli podobě vznášejícího se mraku, ale i díky speciální luminiscenční krytině, která expozici zaplňuje zlatavou září. Ta bude zároveň regulovat intenzitu světla ve výstavních prostorech, takže i v letních dnech nedojde k přesažení světelné úrovně potřebné pro řádné uskladnění vystavených artefaktů a k narušení komfortu návštěvníků. Tento na pohled subtilní mrak o rozloze 3.500 m² váží kolem 150 tun, neboť jej tvoří více než 2.000 skleněných trojúhelníků upevněných na bronzovou konstrukci.

Vizualizace Cour Visconti, Louvre

Podle původní vizualizace měly být vlny ještě dynamičtější, Zdroj: bellini.it

Do nově vzniklého prostoru pak bude ve dvou podlažích umístěno nové oddělení islámského umění čítající více než 18.000 předmětů původem ze Španělska či Indie. Horní část expozice představí artefakty vzniklé v 7.–10. století, zatímco v suterénu nalezneme díla ze století 11.–19. včetně prestižní kolekce koberců. Obě sbírky budou vzájemně propojeny množstvím otvorů v podlaze, díky nimž bude možno i ze spodního podlaží zahlédnout Zlatý mrak.

Proměna Louvru ve světové muzeum

Louvre, bývalé sídlo francouzských králů, dnes jedno z nejslavnějších muzeí na světě, prošlo ve své minulosti bohatou stavební historií. Jeho současná podoba se vztahuje k roku 1981, kdy byl zahájen projekt Grand Louvre, který měl palác proměnit v proslulý muzejní komplex. Během těchto úprav vyrostla proslulá skleněná pyramida navržená roku 1989 americkým architektem čínského původu I. M. Peiem. 21 metrů vysoká pyramida svého času vyvolala bouřlivé reakce, avšak postupně se stala neodmyslitelnou dominantou Louvru.

Nádvoří Louvru

I přes počáteční odpor se skleněná pyramida stala neodmyslitelnou součástí Louvru. Zdroj: visitingdc.com

Stejně jako před 25 lety Grand Louvre je dnes i Golden cloud přijímán s rozporuplnými reakcemi. Podle Maria Bellini se však nový projekt lehkým a nenásilným způsobem snaží o integraci současné architektury na historické místo. Kromě začlenění moderního designu do historické budovy je otázkou finanční stránka projektu – zatímco Peiova pyramida stála „pouhých“ 16 milionů dolarů, Ricciottiho zastřešení již vyšlo na 126 milionů, z nichž většinu uhradil saudský princ. Přesto však stále k dokončení chybí 12 milionů dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Louvru se po letech staví. Stane se i zlatý mrak legendou?