Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V Londýně roste nejvyšší budova EU

Redakce

Redakce

29. 4. 2011

FOTO: V Londýne roste nejvyšší budova EU, StřepV Londýně se v současnosti dovršuje stavba nejvyšší budovy Evropské unie. Honosí se příznačným názvem Střep a její design i projektovaných 310 metrů do výšky vyvolává mezi smetánkou Spojeného království značně rozporuplné reakce.

FOTO: V Londýne roste nejvyšší budova EU, Střep

Střep vyroste do neuvěřitelných 310 metrů, Zdroj: the-shard.com

Britská metropole má novou dominantu. Na břehu Temže tam nyní vzrůstá architektonický skvost zvaný Střep (Shard). Ten má s plánovanými 310 metry získat titul nejvyšší budova EU. Z pomyslného piedestalu tak sesadí frankfurtskou Commerzbank, která měří 257,7 metrů.

Architektem Střepu je Ital Renzo Piano (narozený 1937), který se mimo jiné podílel i na vyhlášeném Centre Pompidou v Paříži. Ten tvrdí, že se při navrhování budovy inspiroval obrazy italského malíře Canaletta, který v Londýně v průběhu 18. století několik let pobýval. Svou vizi vylíčil tak, že mrakodrap bude dole splývat s městem a nahoře se rozplyne.

Ohrožení letecké dopravy

Střep v současnosti dosahuje 244 metrů a do příštího roku, na kdy je jeho dostavba plánována, by měl tedy povyrůst ještě o dalších 66 metrů. Stanovený výškový limit ale nesmí překročit ani o píď, jinak už by totiž mohlo dojít k ohrožení letecké dopravy.

FOTO: Londýnský mrakodrap Střep se stane nejvyšší budovou EU

Princ Charles přirovnává mrakodrap k obří slánce

Budova bude mít neuvěřitelných 72 pater a dalších 15 zabere skleněná nástavba. Prvních 28 pater bude k dispozici firmám, které by tam chtěly umístit své kanceláře. Jejich kapacita by měla postačit až pro celých 7 000 lidí!

Další patra pak připadnou restauracím, pětihvězdičkovému hotelu, anebo bytům, které budou patřit k těm nejvýše položeným v celém Londýně. Největší zisk si ale manažeři slibují od vyhlídkových prostor na samém vrcholu budovy. Doufejme, že se jejich neskromné odhady naplní, neboť celý projekt vyjde na 425 milionů liber čili odhadem 12 miliard korun.

Ohromná slánka

Přestože tato pompézní stavba příliš nezapadá do koloritu jinak architektonicky poměrně konzervativního Londýna, těší se od začátku velké podpoře minulého i současného starosty města. Tím je od roku 2008 konzervativec Boris Johnson.

FOTO: V Londýně roste nejvyšší budova EU

Londýn chce mít Střep hotový ještě před zahájením Olympijských her v roce 2012

Diametrálně odlišný názor ale zastává britská královská rodina, neboť princ Charles se na to konto vyjádřil: „Londýn se zřejmě mění v absurdní piknikový stůl. Už tu máme obří okurku, teď to vypadá, že budeme mít ohromnou slánku.“ Narážel tak na prosklenou výškovou budovu, která se díky svému tvaru dostala do podvědomí Londýňanů pod přezdívkou Okurka (Gherkin).

Jaké jsou dosud nejvyšší budovy v Evropě?

1. City of Capitals: Moscow; Moskva – 301,6 m
2. Naberezhnaya Tower; Moskva – 268,4 m
3. Triumph-Palace, Moskva – 264,3 m
4. Saphire of Istanbul, Istanbul – 261 m
5. Commerzbank Tower, Frankfurt – 258,7 m
První pětka však nevydrží moc dlouho. Další megalomanský projekt se staví opět v Moskvě a stejně tak i Paříž během 5 let dokončí budovu s 323 metry.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Londýně roste nejvyšší budova EU