Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V Liberci ožila zchátralá továrna. Na jeden večer z ní udělali galerii!

Redakce

Redakce

3. 9. 2011

FOTO: Site specific instalace Romana Dobeše, Bod_linie_plocha_prostor_čas Poslední prázdninový den zvolil liberecký fotograf Roman Dobeš pro několikahodinovou site specific instalaci v objektu Blaupunkt v Liberci. Proč právě tam a s čím se návštěvníci netradiční umělecké akce setkali?

FOTO: Roman Dobeš: Bod_linie_plocha_prostor_čas, site specific instalace

Roman Dobeš přichystal pro návštěvníky továrny Blaupunkt vizuální zážitek, Foto: Libor Sakmary

Výjimečná událost se uskutečnila ve večerních hodinách 31. srpna. V horním patře továrny Blaupunkt, dnes jediné stojící budově bývalého areálu liberecké Textilany, se proti sobě vznášely dva téměř neviditelné objekty. Autor tentokrát odložil fotoaparát a chopil se materiálu pro mladého muže neobvyklého: vlny.

Volbou právě tohoto materiálu došlo k propojení roviny osobní i kolektivní. Střetávají se zde Romanovy vzpomínky na babičku, po které vlněná klubíčka zdědil, a zároveň historie Textilany, největšího vlnařského podniku Československa.  Jak sám přiznává, nápad vytvořit objekt ve veřejném místě nosil v hlavě delší dobu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/bod_linie_plocha_prostor_cas/]

„Mým hlavním cílem bylo pozvat lidi do tohoto unikátního prostoru a navodit atmosféru, která by evokovala prostředí fungující galerie. Což je účel, který by této stavbě hodně slušel. Je zarážející, že Liberec jako bývalé centrum textilního průmyslu nemá, pokud je mi známo, jedinou památku na toto úspěšné období. Proč by nemohla být třeba zrovna fungující galerií?“

Zpátky na místě činu: 20 hodin práce

Blaupunkt navštívil dvakrát jako účastník jednodenní výstavy (Blaupunkt Happening v roce 2010 a 2011), poté několikrát za účelem prozkoumání terénu, aby zjistil, co vše mu prostor dovolí.

Inspirací mu byla Kubrickova Vesmírná odysea i neviditelné částice hmoty. Téměř dvacetihodinovou prací vznikly jakési geometrické sítě, vymezující a zviditelňující konkrétní prostor mezi námi.

FOTO: Roman Dobeš: site specific instalace v továrně Blaupunkt, Liberec

Návštěvníci se scházejí před začátkem vernisáže, Foto: Libor Sakmary

Přestože bylo autorovým záměrem uspořádat prezentaci pouze na několik hodin, tato site specific instalace není jen krátkodobou, časově omezenou akcí, ale vychází z dlouhodobého zkoumání jeho okolí. Je zkoumáním všedních jednotlivostí, vztahů a jejich významů, propojujících se ve větší celky.

Opuštěné prostrory znovu ožily

Na vernisáži se sešlo mnoho odvážných a zvědavých, kteří vystoupali po schodech mezi odpadky do prostoru, na několik hodin opravdu fungujícího jako galerie. Výstavu doprovázela hudba dj´s a laserové efekty, dokonce nechybělo ani občerstvení na červeném koberci. Po zahájení byl Roman středem zájmu novinářů, děti si vytvořily z objektů prolézačky a na zemi položená klubíčka se stala obětí psa.

Díky této a jí podobným akcím se místo obydlené několika bezdomovci na chvíli proměnilo v živý organismus.

Roman Dobeš (nar. 1977) v současnosti studuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, živí se především jako fotograf a příležitostně píše články o výtvarném umění a fotografii. Je jedním ze zakladatelů občanského sdružení YAFA (Young And Fresh Association) a kurátorem stejnojmenné galerie zaměřené na představování současné fotografie v Liberci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Liberci ožila zchátralá továrna. Na jeden večer z ní udělali galerii!