Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

V létě do školy… aneb Letní filmová škola 2009

Redakce

Redakce

2. 7. 2009

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Můžeme si vybrat z nemalého množství tuzemských festivalů a ne vždy se jedná pouze o akce hudební. Tradici mají také festivaly filmové. Asociace českých filmových klubů připravuje Letní filmovou školu, která se uskuteční od 25. července do 2. srpna 2009 a nabídne nepřeberné množství filmů, přednášek, workshopů a také kvalitní doprovodný program.

V Uherském Hradišti se uskuteční již 35. ročník této filmové události. Program bude zcela tradičně rozdělen do několika tematických cyklů. Účastníci LFŠ budou mít možnost shlédnout filmy rakouských režisérů, a to od doby němých filmů až po snímky nynějších autorů. Z dílen belgických filmařů se představí surrealistická tvorba z let třicátých až po díla současná.

Dalším z témat letošního ročníku je migrace. Kromě filmů budou promítány také profily tvůrců zabývající se tímto tématem, mezi které neodmyslitelně patří například Emir Kusturica (proslul snímky Underground, Život je čudo, aj.) nebo Jim Jarmusch (Coffee and Cigarettes, Broken Flowers, aj.). Proběhnou také série zajímavých přednášek a filmů cyklu Zamrzlý obraz zachycující komiks v různých uměleckých formách a také jeho propojení s filmem.

Visegrádský horizont je název dalšího z cyklů LFŠ, který uvede tvorbu významných, ale rovněž také začínajících talentovaných tvůrců z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Z klíčových osobností představí dokumentární tvorbu Věry Chytilové nebo komiksové postupy ve filmech Václava Vorlíčka.

Přepisování minulosti – Filmy na hraně (roku 1989) umožní shlédnutí filmů, které před dvaceti lety podlehly společenským změnám a nebyly uvedeny. Neméně zajímavým počinem budou němé filmy doprovázené živu hudbou v podání Jiřího Stivína, Café Elektric nebo Sodoma a Gomora.

Kromě promítání filmů, přednášek, besed s tvůrci nebo dílny FAMU vedené pedagogy filmové akademie muzických umění nabídne festival také doprovodný program. Připravují se četné koncerty, účinkujícím vévodí newyorská zpěvačka Suzanne Vega, která vystoupí 26. července. Nebude chybět ani divadelní scéna, na které se představí Divadlo Husa na provázku, Vosto5 nebo SKUTR. Zcela nový rozměr dostane v letošním roce výstava při LFŠ, nesoucí název Open space. Jejím cílem je opustit galerie a vytvořit jedinečný výtvarný prostor v centru města Uherské Hradiště.

Pokud se řadíte spíše mezi příznivce hudebních festivalů, ani v tomto případě nemusíte být v letošním roce o filmy LFŠ ochuzeni, a to v případě, že se vydáte na Colours of Ostrava. Ve spolupráci s filmovou školou vznikl program minikinokavárny, kde bude uvedeno několik zajímavých celovečerních i krátkých filmů. Návštěvníci budou mít tedy možnost shlédnout například jeden z nejlepších irských filmů s Glenem Hansardem v hlavní roli Commitments nebo německý horor Upír Nosferatu o hraběti Draculovi z roku 1922 v doprovodu kytary Petra Kružíka z kapely Priessnitz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V létě do školy… aneb Letní filmová škola 2009