Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V komiksu Zámek a klíč Joe Hill dokazuje, že není pouze synem Stephena Kinga

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

16. 6. 2011

Zámek a klíč. Temné dílo plné kouzelných klíčů, středoškolských úchyláků, duchů a rodinných jizev pocházející z hlavy Joea Hilla a Gabriela Rodrigueze je na světě.

Ilustrace na obálce komiksu Zámek a klíč Autor: Gabriel Rodriguez

Joe Hill, vlastním jménem Joseph Hillstrom King, je na prvním místě synem hororového krále Stephena Kinga. Aby vyšel ze stínu svého otce, spojil síly s chilským kreslířem Gabrielem Rodriguezem a spolu vytvořili temný fantasy komiks Zámek a klíč. Oceňovaná série poprvé vyšla roku 2008 v USA a u nás letos vychází prvních šest sešitů v jedné knize pod názvem Zámek a klíč: Vítejte v Lovercraftu.

Příběh začíná velmi pozitivně – pohřbem. Rodina Zámkových čítající matku Ninu a tři děti Taylera, Kinsey a Bóďu se musí vyrovnat se ztrátou hlavy rodiny. Otec byl totiž zavražděn při brutálním útoku dvou školáků na nic netušící rodinu. Zámkovi se poté přestěhují do usedlosti Klíčov v Nové Anglii, ale netuší, že se uvnitř skrývá zlo. Bytost uvězněná ve studni možná není sama o sobě nebezpečná, ale díky tajemným klíčům, které náhodou objeví nejmladší Bóďa, by se mohla dostat na svobodu.

V prvním díle Zámku a klíče se ale v samotných lidech nachází větší zlo než za tajemnými dveřmi Klíčova. Ano, při průzkumu sklepů a tmavých pokojů běhá mráz po zádech a je jasné, že nová kamarádka Bódi schovávající se ve studni není tím, čím se zdá být. Mystické zlo se ovšem před hlavními hrdiny skrývá a vidí ho pouze nejmladší člen rodiny. Ale ani Bóďa si neuvědomuje nebezpečí a vše bere pouze jako hru. Naopak lidské zlo je všudypřítomné. Příkladem budiž postava Sama Lessera, který chladnokrevně zavraždil Rendella Zámka. Sam představuje kombinaci psychopata a tragické postavy týraného kluka, který podlehne hlasu temnoty a přidá se na špatnou stranu. Jeho čin navždy poznamená všechny členy rodiny.

Zámkovi – prototyp šťastné americké rodiny

První kniha Zámku a klíče sleduje hlavně vnitřní pochody hlavních hrdinů. Nejdříve se představuje nejstarší syn Tayler, který se trestá za to, že otce nezachránil a nepřímo zavinil jeho vraždu. Jeho sestra Kinsey se jako typická středoškolačka snaží najít sama sebe a od tragické události se co nejvíce distancovat, zatímco matka Nina hledá útěchu v alkoholu. Příběh nejvíce posunuje vpřed Bóďa, který objevuje tajemné klíče a samotné zlo uvnitř domu.

Autor Joe Hill skvěle rozehrává temný děj a nachází rovnováhu mezi fantasy příběhem, jejž prožívá Bóďa, a všedním rodinným dramatem. Je velmi těžko nesrovnávat jeho dílo s tvorbou otce Stephena Kinga. V Zámku a klíči se mystika skrývá v pozadí stejně jako v knihách Kinga staršího, máme zde postavu alkoholika nebo kluka objevujícího tajemné kouty. Ale bylo by nefér říci, že Hill svého otce pouze napodobuje, naopak má svou vlastní fantazii a vlastní originální zápletku, díky které rozehrává napínavý příběh.

Hilla doplňuje kresba Gabriela Rodrigueze a lepšího umělce si autor opravdu nemohl vybrat. To, v čem spočívá Rodriguezova síla je ztvárnění tajemné atmosféry. Z tmavých pokojů domu opravdu běhá mráz po zádech. Kreslíř se nebojí ani syrových scén a krev stříká na všechny strany.

Zámek a klíč přestavuje výborný začátek série odhalující všechny druhy jak pozemského, tak nadpozemského zla. Komiks si užijí všichni fanoušci hororu, ale i ti, co dávají přednost civilnímu příběhu.

Název originálu: Locke & key: Welcome to Lovecraft
Český název: Zámek a klíč: Vítejte v Lovercraftu
Scénář: Joe Hill
Kresba: Gabriel Rodriguez
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 168
Obálka: Gabriel Rodriguez
Vazba: pevná, brožovaná
Rozměry: 240 x 160 mm
Vydal: Comics centrum, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč, pevná 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V komiksu Zámek a klíč Joe Hill dokazuje, že není pouze synem Stephena Kinga