Nejnovější (v našich končinách) díl cenami ověnčené série se tentokrát nenese v duchu road-movie říznuté Dogvillem, ale jde o pravé, nefalšované postapo, které svým atmosférickým napínavým dějem nedá chvíli oddechu. Spolu s třetím dílem vyvstává opět spousta otázek. Ale aby se neřeklo, že nás Vaughan jen napíná, dostane se i na nějaké odpovědi… Které však vzbuzují nemenší znepokojení.
Ilustrace na obálce komiksu Y-Poslední z mužů 3 Autor: J. G. Jones
Scénárista série o posledním muži na Zemi Brian K. Vaughan bývá považován za jednu z největších osobností současného komiksu. Právem. Řadí se mezi tvůrce takzvané komiksové dekomprese. Techniky, která spočívá ve tvorbě co nejreálnějších dialogů, přičemž ty mohou zabrat třeba několik stran. Je jisté, že to pak není úplně nenáročné čtivo (v tom je největším borcem Brian Michael Bendis, který zvládne vytvořit celý sešit jen z rozhovoru na lavičce), ale o to více to nadchne přemýšlející čtenáře, kteří chtějí více než jen bezduchou jednohubku.
Ne, madam
Ve třetí knize se sice ve stylu příběhu objevuje lehký rozdíl, ale rozhodně to není na obtíž. Opět se objevuje více akce, která má zatím ve všech u nás vyšlých knihách série vzestupnou tendenci. A také tentokrát knihu netvoří jen jeden příběh, ale rovnou dva.
Hlavní je ten první, který tvoří většinu knihy a podle nějž dostala název celá kniha. Jedná se o vyčkávání na spásonosný modul, vracející se z vesmíru, na jehož palubě by měli být dva muži. Ale co je na tom pravdy a proč jeden z nich musí být zrovna Sovět? A i kdyby se na palubě muži vyskytovali, nezemřou po příletu na Zemi? A nezabrání tomu agentky Mossadu? Jedná se spíše o atmosférický příběh, z kterého emoce jen čiší a dopadají na čtenáře jako bomba typu Little Boy na Hirošimu. Konečně se zde v naprosté beznaději vůči nadcházející situaci projeví pravé charaktery postav, což nikoho nenechá chladného,vzhledem k tomu, že dojde i na rádoby falšované vyznání lásky.
Mary Shelley Vaughan?
Druhý příběh působí spíše jen jako takové vizionářské dobytí čtenářovy nedočkavosti. Jedná se o divadelní anti-Shakespearovské představení, které čerpá jak z nenadálé situace, tak z knihy The Last Man autorky Frankensteina, Mary Shelleyové. Dochází zde i k jakémusi účelnému zesměšnění sebe sama, ale především k vystihnutí situace z druhé strany, ze strany „normálních“lidí/žen. A vzhledem k tomu, že se tento příběh odehrává o mnoho později než předešlý, dá se předpokládat, že je to spíše jen takový úder do čtenářovy hlavy, protože o to více se bude jedinec těšit na další díl a dychtit po odpovědích.
Celkově je ve třetí knize cítit spíše důraz na tíživou atmosféru a další rozvíjení psychologie postav. Navíc se zde objevuje geekovost scénáristy, která se pohybuje jak okolo narážek na jiné komiksy (pozorní si všimnou pověstného zippo zapalovače), tak i kolem filmů, divadla či hudby. Obzvláště trefná je narážka na společenství Ala Bundy, které se jmenuje Ne, madam, což ve spojení se světem, kde existuje jen jeden muž, vyzní nádherně ironicky.
Název originálu: Y: The Last Man #3-One Small Step
Český název: Y: Poslední z mužů #3-Malý krok pro lidstvo
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: J. G. Jones
Počet stran: 168
Vazba: paperback
Rozměry: 170x260mm
Vydal: BB/art ve spolupráci s Crew, Brno, 2010
Doporučená cena: 399 Kč
Hodnocení: **** (90 %)