Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V komiksu X-Men: Impérium kosí mutanty záhadná infekce

Redakce

Redakce

13. 3. 2011

Přichází nová kniha X-Men: Impérium a Grant Morrison v ní své mutanty opravdu nešetří. Jejich pomyslného vůdce ovládá pomstychtivé dvojče, nikdo je nemá rád a ještě k tomu se do jejich řad dostala nezastavitelná infekce, která bude pravděpodobně znamenat jejich konec. Tak tohle už je opravdu tragický scénář, obzvlášť když se ke všemu přidá ještě útok mimozemské civilizace. Přichází už vážně konec X-Menů?

Ilustrace na obálce, autor: Frank Quitely

Po namlsání předchozím dílem G jako Genocida se milovníci mutantů zmítali v očekávání pokračování celé tři roky. Na první pohled Impérium každého fanouška nadchne – ostatně objemově se rovná přibližně dvojnásobku stran oproti starší Genocidě. Právě na ni druhý svazek dějově navazuje, takže bez pečlivého prostudování staršího komiksu lze jen těžko porozumět postavám a zápletkám, kterých je v druhém díle X-Menů jako hub po dešti.

S celou společností X-Menů to vypadá bledě. Pozici profesora Xaviera částečně převzala Phoenix, Beast stále slábne kvůli záhadné chřipce. Oproti předchozímu dílu se v Impériu dostává mnohem většího prostoru Emmě Frost, která vychovává svou vlastní dívčí armádu a v celém příběhu sehraje poměrně důležitou roli. Na scéně se objevuje také nový mutant, okřídlená a kyselinu plivající dívka Angel, které se daří vytáčet všechny, kteří s ní přijdou do styku.

Co se akce týče, Impérium strčí Genocidu hravě do kapsy. Obsahuje mnohem více paralelních linií, s nimiž se hlavní hrdinové potýkají, a tak se čtenář musí prokousat propracovanou mozaikou, která ho občas pořádně potrápí. Naskýtá se otázka, jestli toho není moc nejen na X-Meny, ale i na konzumenty jejich dobrodružství. V nové knize však již není hanbou přečíst si jednotlivé pasáže víckrát, občas se přestávka na promyšlení dosavadního dění stává přímo nezbytností. Když se ale příběhu poskytne dostatek času, stráví ho i ten nejzatvrzelejší odpůrce kumulovaných zápletek.

Na rozdíl od diskutabilní stravitelnosti obsahu, obrazová stránka X-Menů opět nezklamala. Postarali se o ni Frank Quitely, Igor KordeyEthan van Sciver a Tom Derenick. Střídání několika kreslířů u jednotlivých částí komiksu už není žádnou novinkou, přesto může chvilkami čtenáře zarazit. Na druhou stranu však výrazně obohacuje pojetí příběhu i jednotlivých postav a zastřešuje mozaikovou strukturu knihy. Barevná kresba se vyznačuje filmovou dynamičností, komiksová okénka se navzájem překrývají a vytvářejí tak skutečně atraktivní podívanou. Za pozastavení stojí i monumentální celostránkové obrazy. Snad každý se rád pokochá propracovanými originálními obálkami, jež zdobí předěly mezi jednotlivými částmi komiksu.

Kniha X-Men: Impérium pokračuje v tradici nastolené předchozí Genocidou. Kvalitou příběhu i kresby se jí hravě vyrovná a milovníky všudypřítomné akce přímo nadchne. X-Meni i Grant Morrison si zkrátka dokážou udržet laťku, i když občas povážlivě zakolísá, aby mohla příště poskočit ještě o kousek výš. I přesto, že Impérium nabízí poměrně celistvý závěr, už teď hledí toužebné pohledy k dalšímu pokračování příběhu pod názvem X-Men: Nové světy, které nakladatelství Crew slibuje na listopad letošního roku.

Název originálu: New X-Men: Imperial
Český název: New X-Men: Impérium
Scénář: Grant Morisson
Kresba: Frank Quitely, Igor Kordey, Ethan van Sciver, Tom Derenick
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydal: Crew, Praha 2010
Počet stran: 228
Doporučená cena: 459 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V komiksu X-Men: Impérium kosí mutanty záhadná infekce