Menu
TOPZINE.cz
Literatura

V knize Dany Emingerové, In flagranti – Slasti a strasti nevěrníků, si každý začíná s každým

Jana Dobešová

Jana Dobešová

21. 2. 2011

FOTO: In flagrantiV nové knize české novinářky a spisovatelky Dany Emingerové In flagranti s podtitulem Slasti a strasti nevěrníků, která vychází v nakladatelství Mladé fronty, určitě příjemně zabloudíte.

FOTO: In flagranti

In flagranti, Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta, Ilustrace: David Vávra

Jestli si chcete odpočinout s čtivou knihou v ruce, pak opravdu doporučuji In flagranti spisovatelky Dany Emingerové. Musím vás však upozornit, že není vhodná pro útlocitné povahy či čtenáře, kteří neradi v dílech nacházejí sex. Jinak vás však In flagranti pobaví, rozesmutní a snad i vzruší. Někdo možná bude potřebovat graf, aby se vyznal ve všech vztazích a zápletkách, ale o to víc je kniha zajímavější a čtivější. Jako plus pro tuto knihu působí i to, že ji na obalu doporučuje Arnošt Lustig nebo Petr Adler.

Chutný guláš milostných vztahů

Jak již napovídá podtitul knihy Slasti a strasti nevěrníků, hlavním tématem In flagranti jsou vztahy, a to především tedy vztahy manželů, manželek, milenců a milenek. A aby to nebylo málo, proplete Dana Emingerová osudy všech postav do té míry, že vás pobaví už jen to, jak se to všechno promíchá. Dokonce může mít čtenář chvílemi pocit, že si bude muset nakreslit schéma, aby se neztratil v klubíčku vztahů.

FOTO: Porce klasického guláše

Když se vztahy pořádně zamíchají, může vzniknout zapeklitý guláš, Zdroj: Topzine.cz, Horymír Hora

Předně zde vystupuje manželský pár Robert a Barbora. Zatímco Barbora se vzorně stará o domácnost a dvojčata, Robert obšťastňuje ještě další tři ženy. Děj je pak vyprávěn paralelně z různých pohledů, takže ho chvíli pozorujeme z pozice Roberta a poté znovu prožijeme ten samý okamžik s jinou postavou. Vševědoucí typ vypravěče nám pak odhaluje detaily, které nejsou jednajícím osobám známy. Umožňuje to autorce protáhnout děj tří nebo čtyř dní na celou knihu.

A proč že je děj tak moc zamotaný? Dana Emingerová všechno zapletla tak, že se postavy navzájem potkávají, poznávají a vytvářejí tím nové vztahy, a není ani divu, že při všech komplikacích, kterými zároveň aktéři procházejí, dojde ke spoustě nedorozumění. A tak se Barbora, která je na služební cestě v Maďarsku, jen náhodou dozví, že je jí Robert nevěrný. Také ona však potká svou dávnou lásku a zjišťuje věci, které čtenáře zaručeně zvednou ze židle.

Milenky a levobočci

Ačkoli jsou hlavními postavami Robert a Barbora, důležitou roli hrají také milenky a levobočci. Jedna z Robertových milenek je vdaná Vanda, která se nudí v manželství s bohatým architektem, s nímž má syna. Další je také vdaná Johana, která je nešťastná z bezdětného svazku s alkoholikem, který jí není věrný. A poslední, Robertova nejoblíbenější, je doktorka Jorga, jež má pouze fiktivního milence a žije především zkoumáním dvojčat, která mohou mít rozdílné otce.

FOTO: Děti

Musí mít dvojčata vždy stejného otce?, Zdroj: sxc.hu

Barbora zatím stíhá práci (je hudební kritička) a každodenní starost o domácnost a dvojčata, která se však od sebe nápadně liší. Zatímco Pája je zrzka po tatínkovi a také její povaha odpovídá Robertovi, Kačka má blonďaté vlásky a úžasný hudební talent. Ani na chvíli však nikdo nepochybuje, že je Robert otec obou dívek. Vše se ale změní ve chvíli, kdy Barbora v Maďarsku potká svou bývalou lásku, blonďatého Thomase, který je údajně potomkem Haydna.

Je libo otevřený nebo uzavřený konec?

Velmi vtipně působí poslední kapitolka s názvem Epilog pro ty, kdo nemají rádi otevřené konce. Čtenář sám se tedy může rozhodnout, zda opustí aktéry ve chvíli, kdy se Barbora sejde s Robertem na letišti a vše teprve míří k rozuzlení, nebo bude pokračovat poslední kapitolou, která má pouhé dvě stránky, zato dovádí příběh do zdárného konce. Každý čtenář má možnost vybrat si podle chuti svůj typ závěru.

Genialita rozprostřená na papíře

Dobrý dojem z opravdu povedené knížky by mohlo kazit snad jen pár překlepů, které se v ní objevily. To však nijak nesnižuje její hodnotu, která je jednoznačně vysoká. In flagranti Dany Emingerové je jako stvořené pro celosvětový úspěch, protože téma vztahů je srozumitelné a přitažlivé pro všechny, obzvlášť když se autorka nebojí erotiky a nejedná se při tom o červenou knihovnu. Dobrou četbu pak podtrhují originální ilustrace Davida Vávry.

Vandin manžel Josef Vítek byl úspěšný podnikatel. Kdysi sice vrcholově sportoval, ale teď už jen tloustnul. Vlasy mu řídly, takže nosil nalakovanou přehazovačku, aby na firemních poradách zakryl plešaté temeno před svými zaměstnanci. Naopak její milenec Robert Rohanský byl elegán s hustou zrzavou kšticí, štíhlou postavou a širokými rameny jako diskobolos. A navíc slavný básník…

Název: In flagranti – Slasti a strasti nevěrníků
Autor: Dana Emingerová
Ilustrace: David Vávra
Počet stran: 152
Rozměry: 13×20 cm
Vydalo nakladatelství: Mladá fronta, 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V knize Dany Emingerové, In flagranti – Slasti a strasti nevěrníků, si každý začíná s každým