Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Kedjom-Keku mizí tropický mlžný les. Pomoci může vzdělání

Samcová Jana

Samcová Jana

6. 4. 2010

Kedjom-Keku, Zdroj: kedjom-keku.com

Kedjom Keku je oblast v severozápadním Kamerunu, kde díky špatnému hospodaření a neznalosti mizí obrovské plochy zalesněného území. Pomoci by mohl rozvoj vzdělanosti afrických dětí, čemuž výrazně přispívá aktivita organizace Kedjum-Keku, která za tímto účelem pořádá benefiční akci.

Kedjom-Keku, Zdroj: kedjom-keku.com

Kedjom-Keku, Zdroj: kedjom-keku.com

Benefiční akce Kedjom-Keku, na kopečku v Africe chtějí školní lavice spadá pod taktovku libereckého občanského sdružení Kedjom-Keku, kteří si vzali za cíl dostavět v Kamerunu školku. Chtějí tím ochránit tamní tropický mlžný les, jehož rozloha se rok od roku zmenšuje. Na vině jsou kolonializovaní farmáři, kteří pěstují zavlečené plodiny a migrují za zemědělsky využitelnou půdou, jíž začal být na původním místě nedostatek. Nová půda se nachází právě na území tropického deštného lesa, který tímto velmi trpí.

Vysoké kopce v Kedjom-Keku bývaly porostlé hustým deštným lesem, dokud jej nenarušil příchod kolonialistů, jejich plodin a technologií. Nadměrné využívání zemědělské půdy a pěstování zavlečených plodin má za následek drastický úbytek původního zalesnění.

Řešením je co nejvíce informovat a vzdělávat tamní obyvatele o nebezpečích takového jednání. Na svá bedra si osvětu vzala liberecká organizace Kedjom-Keku, za níž stojí studenti Univerzity Karlovy. Den D stanovili na 22. května 2010, kdy v prostorách Lidových sadů v Liberci propukne od 13 hodin benefiční akce, jejímž cílem je získat finanční prostředky na dostavbu mateřské školy v oblasti Kedjom-Keku a rozšířit mezi mládež v Libereckém kraji povědomí o africké kultuře a problémech třetího světa.

Na akci bude probíhat dražba fotografií a šatů z originální kamerunské látky, dále je na programu vystoupení taneční a divadelní skupiny a několika hudebních skupin. Připraveny budou i tematické workshopy a přednášky o Africe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Kedjom-Keku mizí tropický mlžný les. Pomoci může vzdělání