Menu
TOPZINE.cz
Hudba

V Kanadě zakázali hrát Money for Nothing od Dire Straits

Petra Duhajská

Petra Duhajská

18. 1. 2011

Kanadská Rada pro rozhlasové vysílání (The Canadian Broadcast Standards Council) rozhodla, že text písně Money for Nothing, kterou Dire Straits nahráli v roce 1985, je pro rádiové vlny příliš urážlivý. Důvodem, proč byl tento hit pro kanadská rádia zakázán, je jediné slůvko: faggot.

FOTO: Mark Knopfler

Autor písně, Mark Knopfler, Zdroj: archiv

Faggot v překladu znamená nejenom coura, ale hlavně je to také urážlivé označení pro homosexuála, česky bychom nejspíš řekli něco jako teplouš. A právě druhá sloka textu, obsahující slova „that little faggot“, byla pro současnou Kanadu a její (podle mnohých až nesmyslnou) snahu o politickou korektnost příliš.

Zákaz ovšem neznamená, že by Money for Nothing z kanadského éteru zmizelo. Některá rádia hrající klasický rock v Halifaxu nebo v Edmontonu protestovala v den vyhlášení zákazu tím, že nezkrácenou verzi písně hrála po celou hodinu stále dokola. Vznikla navíc upravená nezávadná verze, ze která bylo sporné slovní spojení vystřiženo.

Guy Fletcher, klávesista Dire Straits, prostřednictvím své webové stránky tlumočil vyjádření autora písně, Marka Knopflera: „Mark mi řekl, že kvůli zákazu nahradil pro Kanadu slovo faggot výrazem fudger (švinlíř, fušer, podvodník).“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Kanadě zakázali hrát Money for Nothing od Dire Straits