Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V kalifornské pustině vzniklo luxusní sídlo. Recyklací Boeingu 747

Kamila Nováková

Kamila Nováková

14. 4. 2012

Poletíte-li nad rozlehlými planinami a na zemi spatříte křídla letounu, zmocní se vás nejspíš panika. Při přeletu nad Kalifornií k ní ale nemáte důvod. Byl to jen Wing House, dům postavený z boeingu.

Popudem k vytvoření Wing House bylo pro kalifornské studio přání klientky postavit stavbu s ladnými křivkami respektujícími ženskost. Tak se zrodila představa vznášející se oblé střechy a v souvislosti s tím i myšlenka využít ke stavbě křídla letounu.

FOTO: Wing House od David Hertz Architects

Koho by napadlo, že boeing má ženské křivky. Zdroj: studioea.com

Zatímco pod křídly letadla tvořícími nevšední zaoblenou střechu se skrývá ložnice, téměř sedmnáctimetrová část horního trupu posloužila jako základ pro ateliér. Nechybí ani místnost pro odpočinek z kokpitu či užitková budova pro zvířata, jejíž zastřešení představuje dolní část trupu.

Majitelka může ve Wing House ubytovat i své přátele. O tom, že se budou mít jako v pohádce, není pochyb. Dům pro hosty vznikl z kabiny první třídy.

Kvůli stavbě byl za cenu 35.000 dolarů zakoupen vyřazený Boeing 747-200. Architekti se snažili, aby se využil všechen materiál, o čemž svědčí i okrasné prvky, jako je ohniště a fontána, jež byly stvořeny z krytů motoru.

FOTO: Wing House

Je libo opéct si buřt nad krytem motoru?

Wing House byl postaven s ohledem na okolní krajinu a díky ladným liním se zdá, že téměř nenarušuje přírodu. Přesto by piloti při letu nad horami oblasti Malibu ve statě Kalifornie mohli stavbu považovat za trosky spadlého letadla, musela se proto zavést speciální opatření a také bylo třeba informovat místní federální letecký úřad.

Pevné nervy a peníze k tomu

Pokud byste si chtěli nechat postavit podobnou vilu, musíte si pravděpodobně připravit nejen pevné nervy na vyřízení všemožných povolení, ale i nemalý obnos. Suma za letoun , která v přepočtu činí něco kolem 650.000 korun, rozhodně není částkou konečnou. Uhradit bylo nutné i dopravu materiálu vrtulníkem, tedy 8.000 dolarů (asi 150.000 korun) za hodinu, přičemž se započítávala cesta tam i zpět.

A tak bude asi přece jen lepší zůstat u drobných recyklací a předělat starou sekačku třeba na briketovač, či vytvořit nevšední sochu à la ready-mades Marcela Duchampa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V kalifornské pustině vzniklo luxusní sídlo. Recyklací Boeingu 747