Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

V hlavní roli stres: Jak být pánem svého pracovního dne?

Redakce

Redakce

14. 4. 2012

FOTO: Pracovní stresTermín uzávěrky vypršel minulý týden a s odesláním smluv to také vázne. V hlavě hučí šéfův řev a vědomí, že ani dnes nebude čas na oběd. Stres ovládá mnohé zaměstnance. Je na čase s ním skoncovat.

FOTO: Stres

Neberte stres jako samozřejmost, bojujte s ním, Zdroj: sxc.hu

Stres na pracovišti je stejně omílaná fráze jako ekonomická krize. Všichni o krizi víme. A přestože cítíme její dopad, jako jedinci ji nejsme schopni zvrátit. Pokud si někdo myslí, že stres v práci k dnešní době patří stejně jako krize a nelze ho odstranit, je vedle.

Stresu jako takovému se samozřejmě v dnešní době vyhnout nedá. I při sebevětší snaze (pravidelný pohyb, zdravá strava a meditace třikrát týdně) narazíte na problém několikrát denně. A je jen na vás, jak jste schopni se s ním vypořádat.

Po drobných, přesto obrovských změnách ve svém denním rituálu se s ním můžete naučit žít. Bez toho, aby narušoval váš spánek a ničil jinak poklidný večer.

I stres samozřejmě může být částečně užitečný. Popožene člověka v práci a urychlí vyřizování restů těm, kteří se stali obětí prokrastinace. Ale všeho moc škodí. Pokud stres naboural psychiku a propracoval se i k fyzickým újmám, přišel nejvyšší čas na změnu.

Doplňte vitamín C

Autoři knihy 30 způsobů, jak se zbavit stresu, Huber Johannes, Bankhofer Hademar a Hewson Elisabeth, doporučují lidem podléhajícím stresu (v překladu všem) jíst stravu bohatou na vitamín C.

Studie na Harvard University Boston v USA dokázala, že stres negativně ovlivňuje zdraví. 15 minut silného stresu vás připraví až o 320 miligramů vitamínu C. A to pro imunitní systém není nic dobrého. Dopadá-li na vás silný stres příliš často, nemocem se nevyhnete.

FOTO: Frustrated

Nenechte se ovládnout stresem

Zkuste pít více vody, která mimo jiné okysličuje mozek. Umožní vám lépe se soustředit na problém a vyřešit ho elegantnější cestou. To se nestane, pokud vás bude hlava z nedostatku tekutin bolet a tím i omezovat v práci.

Pokud se ve svém boji nechcete omezovat jen na stravu, vsaďte na osvědčenou jógu a meditace. Zkuste si ráno přivstat o 15 až 20 minut a věnujte své první minuty v novém dni jen sobě. Soustřeďte se na pravidelný dech, nejlépe do břicha.

Můžete využít starý trik jogínů. Sklenice vlažné vody s citronem vás nastartuje na nový den.

Sexem proti stresu

Autoři knihy 30 způsobů, jak se zbavit stresu se odvolávají i na ranní sex. Uvolní napětí a zdraví je stejně prospěšný, jako několik minut cvičení. Plus potěšíte partnera.

Je-li i čas vaším nepřítelem, neházejte flintu do žita. Omezte výtah a přinuťte se chodit pouze po schodech. Nejen že si protáhnete tělo, ale i vaše svaly na nohou vám poděkují. Vystupte o zastávku dřív a choďte víc pěšky. Chůze je jeden z nejpřirozenějších liských pohybů. A pokud nechcete trávit čas v posilovně, procházka na čerstvém vzduchu je příjemnou náhražkou.

Kolik toho skutečně ještě snesete?

Pokud úspěšně dojdete do fáze, kdy budete vyrovnanější, lépe zhodnotíte svou situaci na pracovišti. Nic se nemá řešit s horkou hlavou. To je pravidlo, kterým se řiďte. Objektivně posuďte svůj pracovní den a povinnosti, které vám leží na bedrech.

FOTO: Notebook wih spiral

Sepište si vaše hlavní stresory, snáze najdete řešení

Mějte na mysli, že člověk není stroj. Pokud během náročného dne potřebujete pauzu, dopřejte si ji. I několik minut na čerstvém vzduchu vám situaci ukáže v novém světle. A s čistou hlavou budete stres lépe zvládat.

Cigareta není řešení

Pauzu na čerstvý vzduch či protažení si ale nepleťte s přestávkou na cigaretu. Zaprvé vzduch, který budete nasávat do plic, nebude čerstvý ani svěží. A zadruhé se to špatně vysvětluje šéfovi. Pauzu, která vám má pomoci soustředit se, totiž strávíte spíše ničením svého zdraví. A cigareta v boji proti stresu není dobrým pomocníkem.

Myslete i na své pracovní prostředí. Výrazně ovlivňuje vaši náladu. Pokud se rozhlédnete, a uvidíte jen šeď a spoustu papíru, nepomůže vám ani vitamín C.

FOTO: Letters

Nechte barvy rozzářit váš pracovní stůl, Zdroj: sxc.hu

Snažte se na svůj stůl propašovat výrazné barvy a fotky. Zlepší vám náladu a připomenou vám fakt, že existuje i svět mimo kancelář.

Pokud se vám už v práci honí hlavou myšlenky na další povinnosti a resty, považujte je za ukazatel nejen nudné práce, ale i vašeho špatného načasování dne. Dovolí-li vám okolnosti najít si nový koníček či rozvíjet pošlapaný talent ze střední školy, neváhejte ani na okamžik. Hned po práci si jděte vyčistit hlavu. Zapomeňte na okolní svět a věnujte se jen sobě.

Jednoduché změny, které vám prospějí

  • Udělejte si jeden den v týdnu volno a věnujte se jen sobě
  • Jděte o víkendu s přáteli do kina či na skleničku
  • Když ucítíte návaly stresu, zastavte se a zhluboka dýchejte
  • Poslouchejte více hudby
  • Usmívejte se na kolegy, rádi vám úsměv oplatí
  • Sledujte alespoň jeden zábavný a nenáročný seriál
  • Nalepte si na zrcadlo a do skříně lístečky s optimistickými citáty
  • Noste barevné oblečení

Možná se vám rady zdají příliš prosté. Změna stravy a pravidelný pohyb vás přece od kolotoče pracovního stresu nemohou osvobodit. Mýlíte se. Zkuste měsíc. Dva. A na zrcadlo si nalepte lístek s životním mottem. Jde to i jinak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V hlavní roli stres: Jak být pánem svého pracovního dne?